Od
jakiegoś czasu miałam problem ze znalezieniem talerza lub okrągłej
deski o odpowiedniej wielkości do serwowania pizzy. Dlatego bardzo
spodobał mi się zestaw do pizzy ze sklepu Emako.pl. W tym sklepie internetowym można znaleźć m.in. mnóstwo przydatnych przyborów kuchennych.
W skład zestawu do serwowania pizzy wchodzi bambusowa deska, cztery noże, cztery widelce i okrągły nóż do porcjowania pizzy.
Deska ma średnicę 30 cm. Wykonana jest z naturalnego bambusa, który charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury oraz wytrzymałością. Ma też odpowiednią grubość (1,5 cm), dzięki której można wygodnie częstować się pizzą.
Deska jest wykonana naprawdę solidnie i ładnie się prezentuje. Bardzo łatwo się ją myje. Wielkim atutem jest to, że pizzę możemy kroić bezpośrednio na niej, co na talerzu byłoby to niemożliwe.
Sztućce wykonane są ze stali nierdzewnej. Trzonki są plastikowe, ale na pierwszy rzut oka wyglądają na drewno pomalowane na czarno. Widelce są dość zgrabne. Noże mają ząbkowane ostrza, są ostre, więc bez problemu ukroją nawet przypieczoną pizzę. Mogłabym je polecić niejednej pizzerii, gdzie krojenie tępymi nożami jest koszmarem :) Poza tym nożyki ciekawie wyglądają.
Cały zestaw cieszy oko i można śmiało używać go do serwowania pizzy gościom. Świetnie nadaje się również na prezent.
Dla 4 osób polecam zrobić 2 pizze o średnicy ok. 30 cm. Jednak dla dwojga świetna będzie jedna pizza z proporcji przedstawionych poniżej.
Jest to przepis na nietypowe ciasto na pizzę, które jest efektem moich eksperymentów. A nietypowe jest dlatego, że zaczyn z niewielką ilością drożdży robimy dzień wcześniej (najlepiej wieczorem). Zaczyn sprawia, że ciasto ma ciekawy posmak, jest chrupiące i naprawdę smaczne. Nie pachnie też drożdżami, ponieważ dajemy ich naprawdę odrobinkę (3 g). Jak zobaczycie w przepisie, deska z zestawu przyda się też aby z ciasta uformować pizzę o odpowiedniej wielkości (koniecznie należy przykryć ją wtedy papierem do pieczenia).
Jest to przepis na nietypowe ciasto na pizzę, które jest efektem moich eksperymentów. A nietypowe jest dlatego, że zaczyn z niewielką ilością drożdży robimy dzień wcześniej (najlepiej wieczorem). Zaczyn sprawia, że ciasto ma ciekawy posmak, jest chrupiące i naprawdę smaczne. Nie pachnie też drożdżami, ponieważ dajemy ich naprawdę odrobinkę (3 g). Jak zobaczycie w przepisie, deska z zestawu przyda się też aby z ciasta uformować pizzę o odpowiedniej wielkości (koniecznie należy przykryć ją wtedy papierem do pieczenia).
Ciasto na pizzę (na nocnym zaczynie)
Składniki na zaczyn:
- 100 ml wody
- 100 g mąki
- 3 g drożdży
Drożdże rozpuścić w wodzie, wymieszać z przesianą mąką, przykryć i zostawić w temp. pokojowej na ok. 10-12 godzin.
Składniki na ciasto:
- 75 g mąki
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżeczka soli
Po upływie ok. 12 godzin do zaczynu dodać oliwę, wymieszać. Partiami dodawać sól z mąką, mieszając łyżką. Zagniatać ciasto zwilżonymi lub naoliwionymi dłońmi (ciasto będzie lepkie) przez min. 8 min. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok. 90 min.
Wyrośnięte ciasto ponownie krótko zagnieść. Na deskę do serwowania pizzy położyć większy kawałek papieru do pieczenia (deska ułatwi formowanie pizzy o określonej wielkości). Papier posmarować olejem. Ciasto wyłożyć na papier i rozciągać naoliwionymi dłońmi, tak, aby powstał podkład do pizzy o średnicy ok 28-29 cm (wielkość pizzy łatwiej będzie określić, jeśli pod spodem umieścimy okrągłą deskę). Ranty pizzy mają być grubsze niż środek.
Pizzę smarujemy sosem pomidorowym, oraz uzupełniamy dowolnymi dodatkami (przepis na sos oraz przykładowy zestaw dodatków można znaleźć tutaj).
Piekarnik wraz z największą blachą rozgrzać do 250 stopni. Gotową
pizzę wraz z papierem przełożyć na gorącą blachę (trzymamy blaszkę
nieco niżej niż blat, pociągamy za papier do pieczenia tak, aby pizza
zsunęła się na blaszkę - ponieważ blacha ma być gorąca trzeba zachować
ostrożność, dobrze jest robić to w dwie osoby). Oczywiście deski, na której formowaliśmy pizzę nie przekładamy na blachę :) Pizzę na blaszce umieścić w gorącym piekarniku i piec w temp. 250 stopni
przez 10-12 min (po koniec pieczenia kontrolujemy wygląd pizzy, aby się nie przypaliła). Przed wyjęciem warto sprawdzić, czy spód pizzy jest dopieczony.
Pizzę
po wyjęciu z piekarnika umieścić na kuchennej kratce - dzięki temu
trochę odparuje i spód nie zmięknie. Po lekkim ostudzeniu można już kroić i podawać:)
Z takim sprzetem to mozna pizze robic codziennie:)w dodatku taka apetyczna:)
OdpowiedzUsuńFajny i przydatny zestaw :) też taki chcę....
OdpowiedzUsuńfajny zestaw! to mi przypomina, że dawno pizzy nie robiłam!:)
OdpowiedzUsuńzestaw przydatny, pizza smakowita, mniam :)
OdpowiedzUsuńnie wiem co chcę bardziej - ten kamień czy tę boską pizzę :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy zestaw, pizza wygląda znakomicie :)
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńJa w domu do podawania i krojenia pizzy używam specjalnych sztućców do serwowania ciast, które zakupiłam swego czasu na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/sztucce/sztucce-do-serwowania-potraw. W skład kompletu wchodzą praktyczna łopatka oraz nóż, umożliwiające sprawne podawanie i dzielenie ciasta. Zawsze staram się mieć te akcesoria kuchenne pod ręką. Oprócz nich posiadam też w domu komplety do podawania potraw takich jak sałatki, czy zupy.
OdpowiedzUsuń