Składniki
Na ciasto:
- 600 g mąki pszennej
- 150 g miodu
- 125 g masła lub margaryny
- 2 jajka
- 100 g cukru (najlepiej użyć cukru pudru)
- 1 łyżeczka sody
Na krem:
- 3 szklanki mleka
- 5 łyżek kaszy manny
- 4 łyżki cukru pudru
- żółtko
- 1/2 laski wanilii
- 200 g miękkiego masła
Do miski przesiać mąkę, dodać cukier, sodę i wymieszać. Dodać 2 jajka, miód oraz 125 g masła (lub margaryny) pokrojonego w kawałki. Zagnieść gładkie ciasto. Podzielić na 3 porcje. Każdą porcją ciasta wylepiać dno dużej prostokątnej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Upiec trzy placki (najlepiej piec osobno, jeden po drugim). Wstawiać blaszkę w ciastem należy do nagrzanego piekarnika i piec ok. 12-15 min w 180 stopniach (do złotego koloru). Najlepiej odczekać, aż ciasto lekko ostygnie i dopiero wtedy wyciągnąć je z blaszki (chwytając za papier do pieczenia). Upieczone placki ostudzić.
Z 1/2 laski wanilii wyjąć ziarenka, wymieszać je z cukrem pudrem. Do garnka wlać 2 i 1/2 szklanki mleka, dodać cukier puder z ziarenkami oraz wydrążoną laskę wanilii. Zagotować. Do 1/2 szklanki mleka dodać kaszę mannę, wymieszać. Dodać żółtko i zmiksować. Z gotującego się mleka wyjąć wydrążoną laskę wanilii, wlać mleko z kaszą manną i żółtkiem. Gotować, cały czas mieszając, aż do uzyskania gęstego grysiku. Wyłączyć gaz i od razu przykryć garnek z grysikiem folią spożywczą tak, aby dotykała ona kaszki. Grysik wystudzić.
Miękkie masło (200 g) ucierać miksem ok. 3-5 min. Następnie dodawać zimny grysik małymi porcjami. Miksować do uzyskania gładkiej masy.
Formę wyłożyć folią aluminiową i papierem do pieczenia. Na dnie umieścić jeden (zimny) placek. Posmarować go połową kremu i przykryć kolejnym plackiem. Wyłożyć drugą część kremu i przykryć ostatnim plackiem. Ciasto przykryć folią spożywczą i umieścić w lodówce. Ponieważ placki są twarde muszę mięknąć prze ok. 10-12 godz. Najlepiej więc ciasto zostawić w lodówce na całą noc i podawać następnego dnia. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
I na koniec jeszcze kilka słów o herbacie Irving Owocowy Ogród: Malina i Granat.
Ta herbata jest dla mnie interesująca już przez samą zawartość koncentratu soku granatu. Wydaje mi się, że nie jest to popularny składnik herbatek owocowych. A jeszcze połączenie z maliną - to dopiero ciekawe! :)
Składniki herbaty (zgodnie z opisem na opakowaniu):
kwiat hibiskusa, aromaty naturalne, owoc maliny 18%, jabłko, owoc aronii, owoc dzikiej róży, koncentrat soku maliny 2%, koncentrat soku granatu 2%, owoc czarnej porzeczki, owoc jagody, owoc truskawki.
Jak widać jest to bardzo różnorodna kompozycja owocowych smaków. Podoba mi się jej bogaty aromat, intensywny smak i kolor. Z przyjemnością sięgam po nią w chłodniejsze dni.
Jeśli jesteście ciekawi, jakie jeszcze smaki można spotkać we ofercie herbat Irving, to zajrzyjcie do moich poprzednich recenzji:
pyszności ! i miodownik i ta herbatka :)
OdpowiedzUsuńuwielbiam miodowniki, pycha:)
OdpowiedzUsuńzapisuję przepis, bo ciasto wygląda cudnie!:)
OdpowiedzUsuńPięknie wygląda :-) Porywam jeden kawałeczek ;-)
OdpowiedzUsuńMiodownik to jest to!
OdpowiedzUsuńMiodownik kojarzy mi się ze świętami, czyli bardzo pozytywnie. A Twój wygląda przepysznie :))
OdpowiedzUsuńoj miodownika zawsze piecze moja mama, uwielbiam te ciasto jest bardzo aromatycze i to lubie w wypiekach :) pozdrawiam i zapraszam :)
OdpowiedzUsuńbardzo lubię takie ciasta, pełne aromatu :)
OdpowiedzUsuńJadłam kiedyś to ciasto i bardzo mi smakowało, wspaniałe i bardzo kuszące !
OdpowiedzUsuńZnam to ciasto i bardzo je lubię :) Jest naprawdę smaczne!
OdpowiedzUsuńWygląda bardzo apetycznie :)
OdpowiedzUsuńa ja tak właśnie patrząc na zdjęcie pomyślałam sobie że mojej mamy jest zawsze ciemniejszy :) bardzo lubię to ciasto !
OdpowiedzUsuńWygląda obłędnie....ja już też mam w planach jakieś miodowe ciasto:)
OdpowiedzUsuńnie lubie miodu, ale to ciasto wygląda fajowo :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam i zapraszam na kurczaka do mnie:)
http://eatmebypaula.blogspot.com/
Uwielbiam miodownika, zawsze robię na Święta. Pycha Ci wyszedł! i jaki piękny obrusik w serduszka :-)
OdpowiedzUsuń