wtorek, 9 lipca 2013

"Kuchnia polska. Smaczne i proste przepisy"

Chyba każdy widział gdzieś książkę kucharską pt.: "Kuchnia polska". W moim rodzinnym domu była taka gruba, stara książka w twardej okładce. Taki tytuł sugeruje nam, że w środku znajdziemy przepisy na typowo polskie dania i wskazówki jak przygotowywać tradycyjne potrawy z dostępnych w naszym kraju produktów. 



Ostatnio miałam możliwość zapoznać się z "Kuchnią polską" Elżbiety Adamskiej (wyd. Olesiejuk). Muszę przyznać, że moje wrażenia na jej temat są ambiwalentne. Z jednej strony książka ta zawiera sporo przepisów, które nawet z nazwy nie są polskie (np.  Gnocci,  Tortilla, Pilaw po turecku). Jednak trzeba przyznać, że wszystkie przepisy bazują na produktach, których zakup nie sprawi najmniejszego problemu. 

Z drugiej strony, ilość przepisów w tej książce (przeszło 1000) robi wrażenie. Jak autorka zaznaczyła we wstępie, większość przedstawionych potraw można przygotować szybko lub bardzo szybko. 


W "Kuchni polskiej" znajdziemy zarówno te najbardziej podstawowe przepisy (np. Bulion, Sos beszamelowy, Zupa pomidorowa, Jajecznica), jak i te bardziej skomplikowane (np. Wołowina w cieście drożdżowym, Indyk w pomarańczach i żurawinach). Można więc powiedzieć, że jest to książka dla każdego, bez względu na stopień posiadanych zdolności kulinarnych.

Troszkę rozczarowała mnie szata graficzna - 1000 przepisów i tylko nieco ponad 30 zdjęć. Jednak gdyby liczba zdjęć byłaby proporcjonalna do ilości przepisów z pewnością zwiększyłyby się i gabaryty książki i jej cena.


Elementy książki, które szczególnie mi się spodobały:
  • Tabela miar i wag zaraz na początku książki - przydatna szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z gotowaniem
  • Dobre rady - ciekawe wskazówki autorki na temat produktów spożywczych, ich mniej i bardziej konwencjonalnych zastosowań, oraz trików, które ułatwiają pracę w kuchni
  • Rozdział Ciasta - prawie wszystkie przepisy proste, jasne i jak najbardziej do wypróbowania (może oprócz staropolskiego przepisu na "Dwie baby" z 60 jaj:))
  • Rozdział Przetwory - niektóre przepisy bardzo ciekawe, intrygujące połączenia smaków (np. Jabłka z miętą, Marynowane morele).

Biorąc pod uwagę ogromną liczbę przepisów i przystępną cenę (ok. 14,99 zł) myślę, że tę książkę warto kupić. Tym bardziej, że wiele przepisów nie wymaga nawet wyprawy do sklepu - na ich podstawie często możemy wyczarować pyszne danie z zawartości naszej lodówki i kuchennych szafek.

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Olesiejuk

3 komentarze:

  1. Baba z 60 jaj? Wow jestem w szoku :D Książka rzeczywiście wydaje się być niezła, może warto byłoby ją kupić ;) Miłego dnia!

    OdpowiedzUsuń
  2. uwielbiam tanie i bogate książki kucharskie :) Obejrzę ją w księgarni:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zastanawiałam się nad tą książką ale myślałam, że jest droższa :) Następnym razem gdy będę w księgarni, przyjrzę się jej bliżej :) Może rzeczywiście warto za taką cenę :) !


    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Skomentuj!

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...