piątek, 30 maja 2014

Testowanie AleWorka - część 3 i podsumowanie

O AleWorku na moim blogu już trochę było, możecie o nim przeczytać w poniższych postach:
Testowanie AleWorka - część 1 (przechowywanie pszennego chleba z marketu)
Testowanie AleWorka - część 2 (przechowywanie kupionego chleba na zakwasie)


Tym razem przyszedł czas na relację z przechowywania w tym pięknym lnianym worku domowego chleba na zakwasie. Upiekłam Pszenno-żytni chleb na zakwasie z prażonym słonecznikiem - polecam przepis, bo to pyszny i chrupiący chlebek, z pewnością zrobię go jeszcze wielokrotnie. Oto jak miewał się chleb w kolejnych dniach przebywania w AleWorku:

Dzień 1 (dzień pieczenia): chlebek wspaniały, świeżutki i pachnący :)
Dzień 2: chleb dalej jest świeży i lekko chrupiący, idealny do spożycia.
Dzień 3: chleb nie jest już tak chrupiący jak wcześniej, ale dalej zachowuje świeżość.
Dzień 4: chleb zaczyna lekko wysychać, ale smakuje dobrze.
Dzień 5: chlebka zostało już niewiele po poprzednich dniach konsumpcji i zaczyna być twardy, nie ma jednak śladu zepsucia, na upartego da się zjeść :)
Dzień 6 i 7: chleb się wysuszył :) jest twardy i raczej nie da się go już spróbować.



Jak widać chlebek przetrwał dość długo, jednak wysuszył się szybciej niż dwa testowane wcześniej kupione chleby (a myślałam, że poleży dłużej, może te kupne mają jakieś niezidentyfikowane dodatki[?], albo to wina tego, że pod koniec testów chleba była już niewiele). Z efektów jestem jednak jak najbardziej zadowolona, bo przecież nigdy nie trzymam żadnego chleba 6 dni :)

Po przeprowadzonych testach już zawsze będę przechowywać pieczywo w moim lnianym worku. Wydaje mi się, że jest to "zdrowy" sposób, a do tego estetyczny - chlebek wychylający się z AleWorka prezentuje się bardzo elegancko - jego widok w folii mnie tak nie zachwyca :)


Myślę, że AleWorek to świetny pomysł na prezent, szczególnie dla osoby, która przykłada wagę do tego, co je. W sklepie http://aleworek.pl/sklep znajdziemy różne wzory lnianych worków. Możemy wybrać haft, koronkę i kolorystykę. Oprócz tego taki worek jest bardzo łatwo wyprać, można go również prasować. Warto dodać, że w powyższym sklepie znajdziemy wiele innych przydatnych akcesoriów i inspirujących pomysłów na prezenty :)

5 komentarzy:

  1. chyba muszę go zakupić :) Może to mnie zmotywuje do pieczenia swojskiego pieczywa ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny sposób na przechowywanie pieczywa. U mnie taki worek na pewno by się sprawdzil, tym bardziej, że nie mam gdzie trzymać chleba. No i wreszcie bym zaczęła wyrób własnego...

    OdpowiedzUsuń
  3. super! nigdy nie miałam woka:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale ładny ten Twój chlebek :)
    Moje nie są tak śliczne, ale i tak są pyszne i zjadamy cały praktycznie od razu :)
    I worek też wygląda fajnie, rzeczywiście tak ciekawiej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Całkiem ciekawe. A ja zapraszam do swojego testowania AleWorka: http://www.chleby.info/2014/03/worek-lniany-czesc-3-test-i-podsumowanie.html

    OdpowiedzUsuń

Skomentuj!

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...