poniedziałek, 4 stycznia 2016

Bułeczki z mąką gryczaną i orkiszową

Te smaczne bułeczki powstały na podstawie przepisu znalezionego na blogu Życie od kuchni. Zmodyfikowałam go jednak wg moich upodobań, m.in. przez dodanie do ciasta soli, słodu jęczmiennego oraz czarnego sezamu.


Składniki:

Otręby pszenne oraz owsiane wsypać do miseczki i zalać 1/2 szkl. wody. Wymieszać i odstawić na 15 min.

Do miski przesiać mąki. Dodać pozostałe sypkie składniki, wymieszać. Drożdże rozpuścić w 1/4 szkl. wody i dodać do miski. Następnie dodać napęczniałe otręby oraz pozostałą szklankę wody. Zagnieść ciasto - wyrabiać min. 7 min, w miarę potrzeby podsypując mąką lub dodając małą ilość wody, aby uzyskać elastyczne ciasto. Uformować kulkę, umieścić w misce i przykryć ściereczką. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 60-90 min.

Po tym czasie ciasto podzielić na ok. 12 części i z każdej uformować bułkę. Bułki ułożyć na blaszce (z papierem do pieczenia) i każdą z nich lekko spłaszczyć dłonią. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok. 30 min. 

Następnie każdą bułkę posmarować wodą i posypać sezamem oraz płatkami owsianymi. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piec z parą (np. z blaszką wypełnioną wodą na dnie piekarnika) przez ok 25 min.

 


Do wypieku bułek użyłam produktów z oferty sklepu Naturalne Zdrowie.

http://www.naturalniezdrowe.com.pl

2 komentarze:

Skomentuj!

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...