poniedziałek, 18 maja 2015

Czy warto kupić laptopa?

Niezwykły postęp technologiczny spowodował miniaturyzację wielu urządzeń elektronicznych. Miniaturyzacja ciągle trwa i co jakiś czas słyszymy, że jakiś sprzęt został dzięki temu ulepszony. Najczęściej chodzi tu o zmniejszenie gabarytów lub poszerzenie o jakieś gadżety elektroniczne, które się wreszcie mieszczą w małej obudowie. Dzięki dążeniom do miniaturyzacji stworzono między innymi komputery przenośne.



Na początku były one drogie i dość nieporęczne przez co nie zdobyły od razu szerokiej liczby klientów. Ludzie niechętnie podchodzili do tego typu sprzętu, jednak wraz z pojawieniem się nowoczesnego, bardziej estetycznego designu oraz zmniejszeniem wagi tych urządzeń, zdobyły one szerokie zainteresowanie wśród klientów. Obecnie laptopy zaczynają powoli wypierać komputery stacjonarne, ponieważ zapewniają wysoką mobilność. Można je bez większego problemu zabrać w długą podróż, do akademika czy też na wakacyjny urlop. Wielu ludzi decydując się na swój pierwszy komputer myśli właśnie o laptopie, zapominając o komputerach stacjonarnych. Jednak czy jest to prawidłowe podejście? Główna różnica między tymi dwoma urządzeniami polega na tym, iż laptop zajmuje znacznie mniej miejsca i nie plączą nam się setki metrów kabli pod biurkiem. Komputera stacjonarnego ze względu na jego gabaryty nie możemy po prostu spakować i zabrać do pociągu. Komputery stacjonarne nie posiadają także własnego źródła zasilania, co uniemożliwia ich użytkowanie w podróży czy na zewnątrz. 

Pomimo tych wad ludzie ciągle kupują komputery PC. Pytanie brzmi, dlaczego? Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, komputery stacjonarne mają nad laptopami w pewnych sprawach niekwestionowaną przewagę. Przede wszystkim laptopy o porównywalnej wydajności do stacjonarek są o wiele droższe. Mówimy tu o kwotach przekraczających tysiąc złotych różnicy! Z czego to wynika? Wytworzenie laptopa wymaga odpowiedniego projektu, części do niego są droższe, a sam proces składania wymaga wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo producenci podzespołów nie tylko zastosowali zaawansowaną technologię w celu zmniejszenia rozmiarów, ale także znacznie obniżyli ich zapotrzebowanie na energię. Niestety nie ma róży bez kolców. Wraz z obniżeniem zapotrzebowania na energię zmniejszyła się też wydajność. Tym sposobem podzespoły dedykowane do komputerów przenośnych niemal o identycznej nazwie co do komputerów stacjonarnych, zapewniają dużo mniejszą moc obliczeniową. Mowa tu w szczególności o kartach graficznych, które w zasadzie determinują przydatność sprzętu do czegokolwiek. Niestety nie jest to jedyna wada notebooków. Ze względu na swoją kompaktową budowę, każdy element w tego typu urządzeniach jest ściśle dopasowany do reszty. W związku z tym w praktyce możliwości rozbudowy komputera przenośnego są bardzo ograniczone lub w ogóle niemożliwe. Z czasem kupiony sprzęt przestaje wystarczać i niestety trzeba go zmienić na nowy, w przeciwieństwie do użytkowników zwykłych komputerów, którzy mogą jeszcze zmienić kartę graficzną czy procesor. Co więcej, ze względu na to iż laptopy posiadają najczęściej mniejszą wydajność niż komputery stacjonarne, stają się one przyczyną skołatanych nerwów znacznie wcześniej. Niestety na laptopie odczujemy znacznie wcześniej takie rzeczy jak zacinająca się przeglądarka, spadające FPSy w grach, czy znacznie dłuższe oczekiwanie na uruchomienie komputera po wgraniu nowych łatek do systemu. Podsumowując, za tą samą cenę dostajemy w komputerze stacjonarnym pewien zapas mocy, który pozwoli nam się nim dłużej cieszyć. 

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, iż kupując notebooka jesteśmy ograniczeni co do jego konfiguracji, gdyż mamy tylko gotowe zestawy. Komputer stacjonarny możemy sobie złożyć nawet sami wybierając niemal dowolne podzespoły jakie nam się spodobają. Istnieją także inne drobne różnice między tymi dwiema klasami komputerów. Jedną z tych różnic jest niemal pięciokrotnie mniejsze zużycie energii przez laptopa, co pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Komputer stacjonarny możemy za to wyposażyć w większy monitor, na którym będziemy swobodnie oglądać filmy. Oczywiście wychodząc na przeciw użytkownikom, producenci laptopów najczęściej wyposażają swoje urządzenia w wyjścia umożliwiające podpięcie monitora lub telewizora, co pozwoli nam się cieszyć obrazem nawet w pełnym HD na dużym ekranie. Podsumowując, to czy warto zakupić komputer przenośny jest przede wszystkim uzależnione od naszych potrzeb. Jeżeli dużo podróżujemy lub chcemy korzystać z komputera w wielu miejscach, rozsądnym wyborem okazuje się być laptop. Przykładem takich użytkowników mogą tu być studenci, którzy niejednokrotnie potrzebują komputera w domu, w akademiku, a nieraz i na uczelni. Dla zwykłego Kowalskiego komputer stacjonarny ciągle będzie właściwszym wyborem, gdyż pozwoli nam się cieszyć grami ustawionymi na wyższych detalach graficznych i będzie nam służył znacznie dłużej.

Laptopy promocja 2015 na znajdz-taniej.pl

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...