wtorek, 1 września 2015

Chudnij zdrowo z jagodami acai

Pewnie nie jeden raz próbowaliście się odchudzać. Stosowaliście wtedy drakońskie diety, spędzaliście godziny na morderczych treningach i nic lub coś tam się udawało, ale szybko zadziałał efekt jojo i powrót do dawnej wagi nie trwał długo. Wszystko trzeba było zaczynać od początku. Ale gdyby tak skorzystać z pomocy natury i schudnąć zdrowo jedząc pyszne jagody i pijąc z nich sok? Jagody acai, bo o nich jest mowa to cudowne odkrycie, które nie tak dawno dotarło do Polski. Czym są i jak działają? Czy są lepsze jako owoce, a może warto pić je jako sok z acai, czy może też spożywać w postaci tabletek?


Jagody acai tylko jako panaceum na otyłość?
Acai czyli Euterpe oleracea są także nazywane jagodą palmy brazylijskiej. Są to jadalne owoce, które pochodzą z lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Spożycie jagód bardzo dobrze wpływa na zdrowie, a ich doskonałe właściwości prozdrowotne były znane i stosowane już w XIX wieku. Jako pierwsze jagody acai odkryły plemiona amazońskie. Do dzisiaj Indianie Ameryki Południowej stosują jagody acai przy biegunce wywołanej zwłaszcza przez pasożyty. Poza tym mają zastosowanie w leczeniu krwotoków i wrzodów. Peruwiańczycy natomiast miażdżą nasiona owoców i papkę podają jako lekarstwo o działaniu przeciwgorączkowym. 

Swoim wyglądem jagody acai przypominają borówkę amerykańską. Smakują zaś jak nasza czarna jagoda lub mają delikatny posmak czekolady. Są niezwykle bogate w antyoksydanty i dlatego zostały uznane jako jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. Ich spożycie ogranicza więc proces starzenia i rozwój komórek nowotworowych. Jagody zawierają także polifenole takie jak kwas elagowy. Owoce acai są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 9 i 6). Jest to między innymi kwas oleinowy oraz kwas linolowy. Związki te są pomocne w zapobieganiu miażdżycy naczyń krwionośnych oraz walczą skutecznie ze złym cholesterolem LDL. Ponadto przyswajanie złych tłuszczów hamuje wysoka zawartość błonnika w acai. Błonnik pomaga w walce z otyłością i choć owoce acai są bardzo kaloryczne, to jego wysoka zawartość zmniejsza łaknienie, zwiększa poczucie sytości i tym samym ogranicza spożywanie kolejnych posiłków i kalorii.

Tabletki, owoce czy sok?
W Polsce jagody acai można kupić jako sok z acai lub w postaci tabletek, które mają w sobie skondensowany wyciąg z owoców. Surowe owoce można zjeść tylko w Ameryce Południowej. Niestety owoce bardzo szybko po zerwaniu tracą swoje właściwości prozdrowotne, dlatego też nie mogą być długo transportowane. Sok jest na pewno zdrowszy niż tabletki, ponieważ jest bardziej naturalnym produktem i dietetycy zdecydowanie polecają spożywanie soku z acai.

6 komentarzy:

 1. Ja również polecam jagody acai są bardzo zdrowe;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tych jagód. Chętnie bym spróbowała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne zdjecie i super post
  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pysznie wygląda, a jeśli ma takie cudowne właściwości to podwójny sukces

  OdpowiedzUsuń

Skomentuj!

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...