czwartek, 10 marca 2016

Właściwości jagód goji

Jagody goji to owoce kolcowoju chińskiego, które zakupić możemy w suszonej postaci. 


Właściwości
Jagody goji stanowią naturalne źródło witamin C (150 mg w 100 g), B oraz E. Ponadto są bogate w żelazo, cynk, wapń, i potas. Wzbogacenie swojej diety o te owoce przyda się każdemu, kto dba o swoje zdrowie, ponieważ m.in. wzmacniają układ odpornościowy oraz wpływają na poprawę wzroku. Mówi się także o ich kolejnych właściwościach – regulują pracę serca, hamują syntezę cholesterolu, obniżają ciśnienie krwi i wspomagają pracę wątroby. Według najnowszych badaniom zapobiegają również powikłaniom cukrzycy oraz hamują rozwój cukrzycy.
Jagody goji zawierają również rzadko występującą witaminę B17, która stosowana jest jako wsparcie w terapii antynowotworowej. Natomiast ze względu na dużą zawartość witaminy C, owoce te mają silne właściwości antyutleniające, dzięki czemu niszczą wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się skóry. Ponadto zawierają one również szereg karotenoidów o działaniu antyoksydacyjnym - m.in. beta-karoten, likopen i luteinę.

Jagody goji a odchudzanie
Ostatnio mówi się również o tym, że jagody goji mogą wspomagać odchudzanie. Może mieć to związek z tym, że jagody te zawierają 5 niezwykle cennych kwasów tłuszczowych, w tym kwas linolowy, który pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami. Ze względu na swoje właściwości jagody goji coraz częściej występują jako składnik różnego rodzaju suplementów diety.
Warto jednak pamiętać, że lekarze zalecają umiar w spożywaniu jagód goji. Rożne źródła podają różne zalecane dawki dzienne (niektóre 5-15g, niektóre więcej). Oprócz tego trzeba zawsze kupować jagody z pewnego źródła (aby na pewno były to owoce kolcowoju chińskiego). Należy również zwracać uwagę na ich pochodzenie - najzdrowsze jagody to te, rosnące w Himalajach oraz w dolinach tybetańskich, ponieważ są to rejony najmniej zanieczyszczone.

Zastosowanie w kuchni
Jagody te świetnie sprawdzą się jako element śniadania, np. w owsiance. Oprócz tego będą idealnym składnikiem zdrowych koktajli (przed zmiksowaniem warto zalać je gorącą wodą). Ale warto wypróbować też mniej oczywiste połączenia – np. jako dodatek do kaszy, dań mięsnych czy zup.

1 komentarz:

  1. Ja jestem ciekawa jak smakują świeże, u nas pewnie nie do zdobycia.

    OdpowiedzUsuń

Skomentuj!

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...