piątek, 31 maja 2013

Chleb Pain Rustique

Przepis zaczerpnięty ze strony Moje Wypieki. Chlebek wychodzi idealny, w smaku przypomina ciabattę. Podana ilość składników pozwala otrzymać 2 bochenki.

 


Składniki na zaczyn (poolish):
  • 455 g mąki pszennej chlebowej
  • 455 g wody (455 ml)
  • 1/4 łyżeczki pokruszonych drożdży świeżych (1 g)
Drożdże rozpuścić w wodzie. Wszystkie składniki wymieszać, przykryć szczelnie np. folią spożywczą. Pozostawić w temp. pokojowej na ok. 12 - 16 godzin.


Składniki na ciasto właściwe:
  • cały zaczyn
  • 455 g mąki pszennej chlebowej
  • 173 ml wody
  • 18 g soli
  • 12 g drożdży świeżych 



Drożdże rozpuścić w małej ilości wody. Zaczyn wymieszać z mąką i pozostałą wodą bez drożdży (np. mikserem przez 2 min). Ciasto przykryć i odstawić na 20 - 30 minut w temp. pokojowej. Po tym czasie dodać sól i wodę z rozpuszczonymi drożdżami, zmiksować. Przykryć szczelnie i odstawić do wyrośnięcia na ok. 70 min. CIasto należy złożyć w 25 i 50 minucie.

Wyrośnięte ciasto podzielić na równe 2 części. Uformować z nich 2 bochenki. Nie należy zagniatać ciasta, lepiej metodą "rozciągania" nadać im w miarę prostokątny kształt. Można umieścić je w koszykach do wyrastania chleba, ale nie jest to konieczne (jeśli nie będziemy piec ich na kamieniu, to można ułożyć je do wyrośnięcia na blaszce wyłożonej papierem, na której będą się później piec). 
Odstawić na 20 - 25 minut do napuszenia. Po tym czasie chlebki należy ponacinać ostrym nożem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 240 stopni przez 35 minut z parą (tzn. na dnie piekarnika należy umieścić np. żaroodporne naczynie wypełnione wodą i z nim nagrzewać piekarnik i piec chleb). W połowie pieczenia uchylić lekko drzwiczki od piekarnika . Studzić na kratce.


 

środa, 29 maja 2013

Ciasto drożdżowe pod delikatnie truskawkowo-owsianą kruszonką

Takie ciasto wykonałam wczoraj. Na drożdżówkę miałam ochotę od dłuższego czasu. Żałowałam tylko, że nie mam pod ręką rabarbaru, ale wczorajsza okropna pogoda oraz moje lenistwo przeszkodziły w wyprawie do sklepu. Zrobiłam więc z suszoną żurawiną i rodzynkami, ale do ciasta z tego przepisu można dodać dowolne dodatki. Otrzymana do przetestowania Owsianka z truskawkami od firmy Kupiec zachęciła mnie do stworzenia kruszonki z jej dodatkiem. Oto efekty:


Składniki:
550 g mąki pszennej (np. tortowej)
25 g drożdży
1 szklanka mleka
1 jajko 
6 łyżek cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
szczypta soli
2-3 łyżki wody
3 łyżki roztopionego masła
dodatki - np. bakalie, owoce (ilość wg uznania)

Na kruszonkę:
120 g masła
125 g mąki
6-7 łyżek cukru 
opakowanie owsianki truskawkowej Kupiec (50 g)

Zrobić rozczyn: drożdże rozetrzeć w misce z 3 łyżkami cukru, dodać letnie mleko i 3 łyżki mąki, wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić na 5-10 min. Do wyrośniętego rozczynu wsypać przesianą mąkę, dodać jajko, masło, szczyptę soli, pozostały cukier, cukier waniliowy, wodę oraz bakalie i zagnieść gładkie ciasto. Przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. W tym czasie ciasto powinno podwoić objętość.

Kruszonka: chłodne masło pokroić na kawałki, dodać cukier, owsiankę (proszek) oraz mąkę. Zagnieść. Jeśli konsystencja będzie tego wymagała można dodać mąki lub masła. Wstawić na chwilę do lodówki.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe przełożyć do formy (moja miała wymiary 25cmx35 cm) wyłożonej papierem do pieczenia . Przykryć ściereczką i pozostawić do ponownego wyrośnięcia na ok. 25 min. W tym czasie można nagrzać piekarnik do 180 stopni.

Wyrośnięte ciasto można posmarować cienko roztrzepanym jajkiem lub mlekiem (ale nie jest to konieczne). Można także poukładać na nim owoce. Posypać przygotowaną wcześniej kruszonką. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 40-45 min (z owocami może troszkę dłużej) w 180 stopniach.

 
  
logo pobrane ze strony producenta


Twarożkowa pasta z rzodkiewką na waflach ryżowych

Nie ma to jak obudzić się i zobaczyć za oknem drzewa skąpane w promieniach słońca... Od razu poprawił mi się nastrój, bo szarzyzna, deszcz i zimno, które towarzyszyły nam przez ponad tydzień zdecydowanie mi zbrzydły! Dzisiaj więc byłam pełna zapału, aby zrobić smaczne, wiosenne śniadanie. Pasta z twarogu i rzodkiewki jest pewnie dość znana, ale gdyby ktoś jeszcze jej nie próbował, to zachęcam:) Ilość pasty, która wychodzi z poniższego przepisu starczy na śniadanie dla 2 osób. Zamiast smarować nią tradycyjne pieczywo warto dla odmiany sięgnąć po wafle ryżowe. Twarożek i rzodkiewka świetnie komponują się z takim waflem.



Składniki:
  • ok. 250g twarogu 
  • łyżka jogurtu naturalnego (jeśli wybraliśmy chudy twaróg)
  • rzodkiewki - ok. 3/4 pęczka lub więcej
  • 2-3 cebulki dymki (szczypior)
  • pieprz i sól do smaku
  • wafle ryżowe naturalne KUPIEC

Rzodkiewki, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dymkę pokroić. Twaróg rozgnieść widelcem, ewentualnie dodając jogurt naturalny. Dodać rzodkiewkę i dymkę. Doprawić solą i pieprzem. Wymieszać. Smarować pastą wafle ryżowe.  


Wafle ryżowe naturalne, które użyłam do wykonania takiego śniadania, są wypiekane z pełnych ziaren brązowego ryżu. Otrzymałam je do przetestowania od firmy Kupiec


wtorek, 28 maja 2013

Puszysty biszkopt kakaowy

Po prostu uwielbiam ten biszkopt! Na jego bazie często przygotowuję różne ciasta i torty. Przepis pochodzi z bloga Moje Wypieki. Można piec go zarówno w prostokątnej blaszce (np. 25cmx34cm), jak i w tortownicy.
Wkrótce przepis na tort widoczny na zdjęciu :)
 


Składniki:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao
  • 2 łyżki oleju
Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo, małymi porcjami dodawać cukier. Kiedy piana będzie sztywna dodawać po jednym żółtku, dalej miksując. Następnie dodać olej i zmiksować. Mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia oraz kakao wymieszać w osobnej misce. Przesiewać bardzo małymi partiami (po ok. 1 łyżce) do masy jajecznej i bardzo delikatnie wmieszać do masy jajecznej np. za pomocą widelca (NIE mikserem!), aż do "wykończenia" sypkich składników. Takie mieszanie troszkę potrwa, ale warto się uzbroić w cierpliwość:)

Ciasto wyłożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 30-40 minut (w zależności od wielkości formy) w temperaturze 170-180 stopni, do tzw. suchego patyczka.

poniedziałek, 27 maja 2013

Solanki

Kiedy są jeszcze w piekarniku cały dom napełnia się ich aromatem. Po upieczeniu trudno oprzeć się ich pachnącej, chrupkiej skórce. Po spróbowaniu jednej, nie można nie sięgnąć po następną! Świetnie sprawdzają się jako pieczywo do potraw z grilla, będą też idealne na piknik...
Przepis pochodzi z bloga Arabeska.


 


Składniki: 
  • 500 g maki pszennej chlebowej 
  • 1 łyżeczka soli 
  • 1 żółtko 
  • 1/2 szkl. letniego mleka  
  • 1/2 szkl. letniej wody 
  • 15 g świeżych drożdży

Do smarowania przed zwinięciem: 
  • 1 łyżka oleju

Do smarowania i posypania przed pieczeniem: 

Drożdże rozpuścić w letnim mleku. Odstawić na 5 min. W tym czasie mąkę przesiać do miski, dodać sól i wymieszać. Dodać wodę, żółtko, mleko z rozpuszczonymi drożdżami, wymieszać łyżką i następnie zagnieść ciasto. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.

Wyrośnięte ciasto podzielić na 3 części (jeśli chcemy większe solanki, możemy podzielić je na 2 części). Każdą część rozwałkować na okrągły placek o średnicy ok. 25 cm i grubości ok. 0.5 cm. Każdy placek posmarować cienko olejem, i podzielić nożem na 8 równych części - trójkątów. Każdy trójkącik zwinąć jak rogalik, ale nie zaginając rogów do środka - solanki powinny pozostać proste, a nie wygięte jak tradycyjne rogaliki "w podkowę".

Solanki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.
 
Wyrośnięte solanki posmarować białkiem, posypać solą morską oraz kminkiem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 250 stopni. Piec przez ok. 15 min na złoty kolor.





Czas na piknik z home&you - półmetek!                         

"Jak to zrobić w kuchni?"

 Jak stosować szafran? Jak doprawić sałatę? Jak upiec pachnące ciasteczka tuile? Jak obierać szparagi? Jak gotować homara? Jak glazurować warzywa korzeniowe? Jak przesiewać bez sitka? To tylko kilka z 484 podtytułów z książki o intrygującym tytule: "Jak to zrobić w kuchni?", której autorem jest James Peterson.


Chociaż myślałam, że o kuchni, gotowaniu i pieczeniu wiem sporo, to ta książka niewątpliwie poszerzyła moje kulinarne horyzonty. O niektórych technikach czy trikach opisanych w tym poradniku nie miałam pojęcia.


Książka podzielona jest na części tematyczne (np. "Drób i mięso", "Ciasta, sosy i kremy", "Napoje"). Każda z nich zawiera mnóstwo artykułów, podtytuły których w większości mają formę pytania. Oprócz podstawowych wskazówek, co jakiś czas pojawiają się ramki z dodatkowymi podpowiedziami, np. "Jak obierać cebulki perłowe", "Jak sprawić, by zielone warzywa pozostały zielone".

Treść jest uzupełniona przez 533 kolorowe zdjęcia, które świetnie wizualizują porady.


Podobają mi się też zamieszczone w książce przepisy, które opisane są w jasny sposób. Niektóre z nich już wypróbowałam, inne planuję wykonać w najbliższym czasie. Znajdziemy w niej przepisy na Quiche lorraine, Łatwe ciasto francuskie, Krakersy, Topione ciasteczka czekoladowe, Biszkoptowe bułeczki, Ptysie serowe i wiele innych smakołyków.

Właściwie wszystkie przedstawione w książce wskazówki są przydatne. Dobrze jest mieć w domu taki zbiór porad i sięgąć do niego w razie potrzeby.

Myślę, że ten poradnik będzie dobrym pomysłem na prezent - zarówno dla osoby, która świetnie czuje się w kuchni, jak i dla kogoś, kto stawia swoje pierwsze kroki na kulinarnej ścieżce. 

Książkę "Jak to zrobić w kuchni?" otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Vesper.

niedziela, 26 maja 2013

Kotlety schabowe panierowane w ziemniakach

Przedstawiam inne podejście do tradycyjnego schabowego. Spróbujcie!:)



Składniki:
  • kotlety schabowe
  • ziemniaki (mniej więcej 2 nieduże ziemniaki na 1 kotleta)
  • jajko
  • sól i pieprz

Kotleciki rozbić tłuczkiem i przyprawić. Ziemniaki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Delikatnie przyprawić solą i pieprzem. Jajko rozkłócić widelcem. Kotlety maczać w jajku, a następnie w ziemniakach (kotlet powinien być 'oblepiony' ok. 0.5 cm warstwą ziemniaków z każdej strony). Takie kotlety smażyć na rozgrzanym oleju z dwóch stron na złoty kolor. Powinno to zając trochę więcej czasu niż smażenie tradycyjnych schabowych.

Smacznego!


piątek, 24 maja 2013

Domowy gin, czyli nalewka jałowcowa

Za oknem szaro i zimno, postanowiłam dodać więc dzisiaj przepis na coś rozgrzewającego:-) Ta nalewka pachnie tak jak oryginalny gin ze sklepu, w smaku jest bardzo podobny. Wykonałam najpierw próbę z małą ilością wódki, ale oczywiście można śmiało zwiększyć proporcje:) Przepis zaczerpnęłam stąd.



Składniki:

Owoce jałowca lekko rozgnieść (tak, żeby się całkiem nie rozpadły), umieścić w butelce. Dodać cukier. Zalać wódką. Zakręcić butelkę. Wstrząsnąć. Odstawić na min. 14 dni. Nalewka w tym czasie będzie stopniowo nabierała koloru od jałowca. Od czasu do czasu można wstrząsnąć butelką.

Mój gin stoi już ponad miesiąc i ma coraz bardziej wyraźny jałowcowy aromat.


Przepis dodaję do akcji Czas na piknik. Mam nadzieję, że nie zostanę zdyskwalifikowana za wniesienie alkoholu ;-) Myślę jednak, że na pikniku w ten weekend nikt z dorosłych by sobie nie odmówił takiego trunku :-) Tym bardziej, że jałowiec jest na liście roślin leczniczych :P



Czas na piknik z home&you - półmetek!                   

środa, 22 maja 2013

Rafaello z białą czekoladą

Ze znanych mi ciast o nazwie 'Rafaello' właśnie to jest moim ulubionym. Biszkopt, kokosowa masa z białą czekoladą i chmurka ze śmietanki i serka mascarpone. To ciasto jest delikatne i słodkie... Kokosowe i śmietankowe... Po prostu nie można mu się oprzeć! Przepis wpisałam kiedyś do mojego zeszytu i źródła niestety nie pamiętam.




Spód - biszkopt przygotowany wg tego przepisu. Po upieczeniu i wystudzeniu należy przekroić biszkopt na dwie mniej więcej równe warstwy. Warstwę wierzchnią wykorzystamy do kokosowego kremu z białą czekoladą, a warstwa dolna będzie służyła za spód ciasta.


Składniki - krem kokosowy z białą czekoladą:

Śmietany i połamane czekolady umieścić w  garnku, podgrzewać, aż do rozpuszczenia się czekolad. Nie dopuścić do zagotowania. Gdy czekolady się rozpuszczą zdjąć garnek z ognia, dodać wiórki kokosowe. Wierzchnią część biszkoptu pokruszyć (nie trzeba kruszyć drobno, większe kawałki też rozmiękną w masie), dodać do masy. Dokładnie wymieszać. Biszkopt wchłonie wilgoć i masa powinna być dość gęsta. Gorącą masę wyłożyć na dolną część biszkoptu.


Składniki - wierzch:
  • 450 - 500 ml śmietany kremówki 30%
  • 250 g serka Mascarpone

Śmietanę kremówkę ubić. Następnie dodawać po łyżce serka, nadal miksując na niewielkich obrotach. Nie trzeba do śmietanki dodawać cukru pudru, ponieważ ciasto i tak jest dość słodkie.

Na zupełnie ostygniętą masę kokosową wyłożyć ubitą śmietankę wymieszaną z Mascarpone. Wygładzić, można też widelcem porobić ozdobne rowki. Posypać z wierzchu odłożonymi wcześniej 2 łyżkami wiórek kokosowych. Przed podaniem schłodzić w lodówce.

Smacznego!


wtorek, 21 maja 2013

Co pysznego można zrobić w formie z powłoką ceramiczną?

Bardzo wiele! Tarty, zapiekanki, crumble...


Widoczną na zdjęciu foremkę La Cucina otrzymałam do przetestowania dzięki uprzejmości sklepu Emako

Już na początku urzekła mnie wyglądem. Podoba mi się jej kolor i kształt. Aż przyjemnie jest wyciągnąć ją z szafki i wykorzystać do przyrządzenia obiadu, kolacji czy deseru. Ponadto ładnie prezentuje się na stole.

Do tej pory zrobiłam w tej foremce kilka zapiekanek, Wiosenną tartę z brokułem oraz Klonowo-jabłkowy pandowdy. Muszę przyznać, że jest naprawę funkcjonalna. Jej wymiary ( 29 × 26,5 × 4 cm) idealnie sprawdzają się przy pieczeniu tart.  Posiada ceramiczną powłokę, dzięki której ciasta/potrawy pieką się równomiernie i nie przywierają. Ułatwia ona także wyjmowanie dania z formy. Moim zdaniem podczas użytkowania trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić tej powierzchni, np. nożem.


Foremki można używać w piekarniku w temperaturze nawet do 230 stopni, dzięki czemu ma zastosowanie do wielu dań.
Jest wygodna nie tylko w użytkowaniu, ale też w zmywaniu - myje się ją szybko i bezproblemowo. Można ją myć także w zmywarce.

Foremka posiada sylikonowe uchwyty, które mają ułatwiać wyjmowanie z piekarnika. Według moich obserwacji uchwyty te trochę się jednak nagrzewają i warto przy przenoszeniu gorącej formy zaopatrzyć się w ściereczkę bądź rękawicę kuchenną.

Z informacji zawartych na stronie sklepu wynika, że forma wykonana jest z wysokiej jakości materiałów przyjaznych dla środowiska.

Podsumowując, jestem z tej foremki bardzo zadowolona :-)

Foremkę La Cucina można zakupić w kolorze fioletowym, zielonym lub czerwonym. Jej aktualna cena to 32.90zl.
Polecam!


Niezawodny biszkopt

Biszkopt z tego przepisu piekłam już dziesiątki, a może nawet setki razy. Nigdy się na nim nie zawiodłam. Wychodzi puszysty, taki jak ma być:) Idealny do przekładania najróżniejszymi kremami.



Składniki:
  • 1 szklanka mąki
  • 6 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 1 kisiel cytrynowy
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Jajka ubić z cukrem na parze. W tym celu do dużego garnka nalać wodę. Postawić na kuchenkę, na "mały płomień". W dużym garnku umieścić mniejszy garnek tak, aby był on do 3/4 wysokości zanurzony w wodzie. Do mniejszego garnka wsypać cukier, dodać jajka i ubijać przez ok 10-15 min, aż powstanie dość sztywna masa (jajka podczas ubijania znacznie zwiększą swoją objętość). Mniejszy garnek z ubitymi jajkami wyjąć z dużego garnka, wyłączyć kuchenkę.

Do masy jajecznej bardzo małymi porcjami dodawać mąkę wymieszaną z kisielem oraz proszkiem do pieczenia. Najlepiej przesiewać po łyżce składników sypkich bezpośrednio do masy i delikatnie, powoli łączyć każdą taką porcję z masą jajeczną widelcem, łopatką lub łyżką (NIE mikserem!).

Gotowe ciasto będzie miało delikatną, lekko sztywną konsystencję. Należy wyłożyć je do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180-190 stopni. Piec ok. 40 min.

poniedziałek, 20 maja 2013

Idealne ciasto kruche - przepis bazowy

Przepis ten podany był w jednym z odcinków programu Кулинарные курсы с Юлией Высоцкой, o którym już kiedyś wspominałam. Wypróbowałam, i muszę stwierdzić, że ciasto jest po prostu idealne - w strukturze i w smaku. Wychodzi go sporo - spokojnie starczy na kilka tart. Zgodnie z podaną w programie informacją, owiniętą w folię kulkę ciasta można przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Ja przechowywałam 5 dni. W tym czasie zrobiłam z niego tartę, ogromną porcję pierożków z ziemniakami (wg rosyjskiej receptury) i porcję ciasteczek z cukrem. Oczywiście można go też zamrozić.
Jeśli w lodówce mamy takie ciasto bazowe z pewnością uratuje nas ono w wypadku wizyty niespodziewanych gości - wyjmujemy porcję, wałkujemy,wycinamy ciasteczka, smarujemy z jednej strony białkiem, maczamy w cukrze i gotowe. Możemy też błyskawicznie zrobić tartę. 





Składniki:
  • 420 g mąki
  • dwie szczypty soli
  • 250 g masła
  • 1 żółtko
  • ok. 2 łyżek lodowatej (!) wody

Mąkę przesiać do miski. Dodać sól. Zimne masło pokroić w małe kawałeczki. Wrzucić do mąki. Przy pomocy noża lub łyżki (absolutnie nie rękami, aby nie ocieplić ciasta) połączyć mąkę z masłem tak, aby otrzymać coś przypominającego kaszkę. Następnie dodać żółtko. Wymieszać wszystko łyżką.  Dodać 1-2 łyżki lodowatej wody i szybko zagnieść ciasto rękami. Jeśli będzie taka potrzeba można dodać 1-2 kolejne łyżki wody. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na ok. 30 min.

Po tym czasie można wyjąć z lodówki potrzebny nam kawałek ciasta i upiec z niego coś pysznego:)

Pomysły na wykorzystanie kruchego ciasta można znaleźć tutaj:

sobota, 18 maja 2013

Kakaowe ciasteczka owsiane z rodzynkami

Przepis na te błyskawiczne ciasteczka znalazłam na blogu Olci. Spodobały mi się, no bo owsiane i jeszcze z mąką pełnoziarnistą. Pasowały mi do nich rodzynki, więc dodałam:) Są chrupiące na zewnątrz i mięciutkie w środku...






Składniki (na ok. 20 ciasteczek):
  • 40 g masła lub margaryny
  • 4-5 łyżek cukru
  • 1 jajko
  • 2 łyżki mąki pełnoziarnistej
  • 1 szklanka płatków owsianych zwykłych
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżka kakao
  • garść rodzynek (użyłam rodzynek melelayer ze sklepu Skworcu)

Miękkie masło lub margarynę zmiksować krótko z cukrem. Dodać jajko i ponownie zmiksować. Następnie dodać mąkę, płatki owsiane, proszek do pieczenia i kakao - dokładnie wymieszać lub zmiksować. Na końcu wrzucić rodzynki i wymieszać. 

Z masy zwilżonymi rękami (ciasto będzie klejące) formować małe kuleczki (nieco mniejsze od orzecha włoskiego) i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec ok. 15-18 min.
Smacznego!:)




piątek, 17 maja 2013

Chili con carne

Nazwa tego meksykańskiego dania dosłownie oznacza "chili  z mięsem". Bardzo lubię pikantne potrawy, w chili con  carne i kuchni meksykańskiej zakochałam się już dawno. Przepis pochodzi z odcinka programu 'Pyszne 25' dotyczącego mięsa mielonego. Można go znaleźć na stronie TVN Style. Poniżej podaję z moimi modyfikacjami.


 
Składniki:
  • 400 g wołowiny
  • 2 cebule
  • oliwa z oliwek
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 puszka pomidorów bez skórki
  • puszka czerwonej fasoli
  • 1 czerwona papryka
  • 1 żółta papryka
  • 1 świeża papryczka chili
  • 100ml wody
  • pieprz cayenne lub mielone chili
  • oregano
  • kmin rzymski
  • sól

Wołowinę zmielić. Cebulę poszatkować i podsmażyć na oliwie do zeszklenia. Dodać drobno pokrojony czosnek, dodaj kmin, oregano, pieprz cayenne lub mielone chili (ilość przypraw wg uznania, lepiej na początku dać mniej i później ostatecznie doprawić). Na patelnię wrzucić zmieloną wołowinę. Mieszać, tak, aby porozbijać większe grudki mięsa. Smażyć ok. 10 min - mięso w tym czasie powinno zmienić kolor. Dodać wodę, pokrojone w kostkę papryki oraz papryczkę chili. Dusić na niewielkim ogniu ok. 10 min. Następnie wlać pomidory z puszki, gotować kolejne 10 minut. Na końcu dodać odcedzoną fasolę i gotować kolejne 5 min. Posolić odrobinę i przyprawić do smaku.

Podałam w muszelkach tacos.



Zapraszam do zaglądania na mojego bloga - planuję wkrótce zorganizować konkurs:)

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...