czwartek, 17 kwietnia 2014

Zaplatany chlebek z ziarnami

Dzisiaj przepis na niezwykle smaczny i pięknie prezentujący się chlebek. Naprawdę nie jest trudny do zrobienia! Przepis pochodzi z bloga Pieczywo na zakwasie.


Zaczyn:
  • 3/4 szkl. mąki pszennej chlebowej
  • 1/2 szkl. ciepłej wody
  • 1/8 łyżeczki drożdży instant*

Wszystkie składniki wymieszać, przykryć i zostawić na noc.

Ciasto:
  • 2 łyżeczki drożdży*
  • 2/3 szkl. wody
  • 2 3/4 szkl. mąki pszennej chlebowej
  • 1 1/4 łyżeczki soli
  • cały zaczyn
  • dowolne ziarna (u mnie: mak, czarny sezam, siemię lniane brązowe i złote)
  
*można też użyć drożdży świeżych - wtedy dajemy ich 2 razy więcej niż drożdży instant

Wszystkie składniki wymieszać. Wyrabiać ciasto przez ok. 5 min. Uformować z niego kulę i umieścić w posmarowanej olejem misce. Przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 90 min (po 45 min ciasto należy odwrócić na drugą stronę).

Przygotować powierzchnie do obtaczania wałeczków z ciasta: wilgotny ręcznik kuchenny, arkusz papieru do pieczenia, na który wysypywać będziemy kolejno porcję ziaren oraz blacha wyłożona papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 3 lub 4 części. Z każdej z nich uformować wałek. Następnie pierwszy wałek położyć na wilgotnym ręczniku i poturlać na nim kilkakrotnie, aby ciasto stało się lekko wilgotne i klejące. Od razu przełożyć wałek z ciasta na papier do pieczenia wysypany pierwszym rodzajem ziaren (np. makiem). Obtoczyć wałek ciasta w ziarnach i przełożyć na blachę do pieczenia. Tak samo postąpić z kolejnymi kawałkami ciasta, zmieniając tylko ziarna do obtaczania.


Kiedy wszystkie wałki ciasta będą obtoczone należy spryskać je delikatnie wodą, zapleść warkocz i odstawić do wyrastania na 45-60 minut. 



Wyrośnięty chlebek piec w 220°C przez 25-35 minut.

środa, 16 kwietnia 2014

Mój AleWorek

Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o sposobie przechowywania pieczywa, który odkryłam dzięki temu, że niedawno udało mi się zakwalifikować do akcji wielkiego testowania AleWorka. AleWorki są uszyte ze 100 % grubego lnu. Ponieważ lniana tkanina ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i pochłaniające wodę, przechowywanie pieczywa w takim woreczku spowolni proces wysychania i zabezpieczy przed pleśnią. 


Na stronie aleworek.pl znajdziemy wiele gotowych wzorów lnianych worków, ale istnieje też opcja indywidualnego zamówienia (można wybrać koronkę, kolor sznurka, rodzaj napisu a także ozdobić nasz worek dodatkowymi elementami). Ja wybrałam worek z koronką, sznurkiem i haftem w kolorze ecru. Worek jest dość duży - ok. 30 x 40 cm, bez problemu pomieści więc nawet spory bochenek.

 
Mój AleWorek zachwycił mnie swoim wyglądem - jakością i starannością wykonania. Lniana tkanina jest naprawdę gruba a worek wygląda solidnie i tak elegancko, że nie zawahałabym się kupić go komuś na prezent :) 

Podczas testowania AleWorka będę w nim przechowywać domowy chleb upieczony na zakwasie, kupiony chleb na zakwasie dobrej jakości oraz pszenny chleb marketowy. Codziennie od dnia zakupu będę notować stopień przydatności pieczywa do spożycia. O postępach w teście oczywiście będę informować na bieżąco :)


W lniane cudeńka do przechowywania pieczywa można zaopatrzyć się w sklepie http://aleworek.pl/sklep/ .

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...