Nie warto zamykać się na własnym podwórku. Zawsze warto poszerzać horyzonty. Dotyczy to również jedzenia. Smakowanie specjałów innych kuchni może być inspirujące i dostarczyć wspaniałych doznań zmysłowych. Może też korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Kulinarną podróż można zacząć od Włoch, czyli ojczyzny pizzy i posypanego tartym serem i polanego sosem pomidorowym makaronu, czyli spaghetti. Kraj z Półwyspu Apenińskiego słynie też z win, którymi Włosi uświetniają celebrację wielogodzinnych posiłków. Oprócz walorów smakowych kuchnia włoska wyróżnia się stosowaniem dużej ilości warzyw i ziół.
Sekret smacznej pizzy
Na czym polega? Jak mówi szef kuchni jednej z krakowskich włoskich restauracji Pomodorino, „Najlepiej tajemnice kuchni Włoskiej znają te osoby, które pracowały w tamtejszych restauracjach.” Niektórzy dzielą się tą wiedzą, lecz nie zdradzają wszystkiego. Z pizzą jest jak z pączkami. O sukcesie decyduje tajemna receptura albo szczegół znany tylko nielicznym. Ważna jest też praktyka pod okiem mistrzów.
O czym pamiętać przy samodzielnym wyrobie pizzy?
- Nie dopuśćmy do powstania w zakwasie tzw. bąbli, czyli pęcherzyków powietrza.
- Nie używajmy kiepskiej jakości mąki, ponieważ grozi to zakalcem. To samo może się stać, jeśli będziemy nieprawidłowo rozmrażać ciasto.
- Użycie mrożonego ciasta stwarza ryzyko, że po upieczeniu pizza będzie zimna w środku.
Wedle klasycznych założeń ciasto powinno być cienkie. Idealnie, gdybyśmy do jego produkcji użyli włoskiej mąki typu 00. Problem w tym, że ciężko ją kupić w Polsce. Można więc spróbować wymieszać mąkę pszenną i tortową.
Starajmy się, aby konsystencja ciasta była identyczna w środku i na brzegach. Te ostatnie dodatkowo powinniśmy lekko zawinąć ku górze. Zachowajmy poprawną kolejność dodawania składników.
Po upieczeniu ciasta ser powinien się stopić tak, by mieć złocisty kolor i doskonałą rozciągliwość. Nie każdemu się to uda. Wiele zależy od tego, w czym będziemy piec.
Wtajemniczeni twierdzą, że do uzyskania pożądanych efektów, czyli dobrze wypieczonego i lekko chrupiącego spodu, konieczny jest piec o specjalnej budowie. Ewentualnie można próbować go zastąpić piekarnikiem o dużej mocy (chodzi o uzyskanie bardzo wysokiej temperatury pieczenia, która powinna dochodzić do 300 st. C).
Tajemnica dobrego spaghetti
Urok spaghetti tkwi nie tylko w jego smaku, ale też prostocie wykonania. By ucieszyć podniebienie, nie potrzeba wymyślnych składników. Wielką zaletą tego makaronowego dania jest również krótki czas przyrządzenia – max 30 minut. Idealnie nadaje się więc na szybki obiad albo kolację.
Tajemnica smaku tkwi w sosie. Powinien być gęsty i aromatyczny. Zróbmy go z mięsa mielonego, pomidorów z puszki, cebuli i przypraw. Możemy też wykorzystać seler naciowy. Na koniec nie zapomnijmy posypać dania tartym parmezanem. Walory wizualne i smakowe potrawy wzmocnią listki bazylii albo innych ziół.
To, jakiego mięsa użyjemy, nie ma większego znaczenia. Zresztą wiele zależy od naszych preferencji. Do spaghetti w równym stopniu nadaje się wieprzowina, jak i wołowina. Najważniejsze jest to, żeby je odpowiednio usmażyć. Powtórzmy: usmażyć, a nie ugotować. Ten błąd bardzo często popełniają miłośnicy makaronu z sosem pomidorowym.
Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych kuchni w Polsce, a pizzerie i restauracje włoskie najchętniej odwiedzanie przez Polaków. Również w polskich domach makarony i pizze „domowej roboty” są bardzo popularne.