czwartek, 26 lutego 2015

Rolada serowa z kurczakiem i pieczarkami

Fajnie wygląda i robi się ją bardzo łatwo! Podany na ciepło (np. z dodatkiem sosu czosnkowego) zachwyca gości :) Na zimno będzie świetnie zastąpi wędlinę na kanapkach. Przepis zaczerpnęłam z bloga Impresja Smaku.


Składniki:
  • 4 jajka
  • 1/2 szklanki majonezu
  • 37-40 g sera żółtego
  • 1 łyżka kaszy manny 
  • 500 g pieczarek
  • 1 duża podwójna pierś z kurczaka
  • przyprawy do pieczarek, np. pieprz, sól, pieprz ziołowy
  • przyprawy do mięsa, np. pieprz cayenne, sól, papryka słodka, liście suszonej kolendry*
  • kawałek czerwonej papryki

Ser zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Jajka roztrzepać, dodać majonez, łyżkę kaszy manny i starty żółty ser. Największą płaską blachę (z wyposażenia piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia. Masę jajeczną wylać na wyłożoną papierem blaszkę i wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piec ok. 15 min (należy pilnować, żeby nie przypiekła się za bardzo). Czas pieczenia zależy od wielu czynników, dlatego trzeba uważać, aby nie przesuszył się i nie popękał, ale jednocześnie był upieczony. Gotowy "omlet" wystudzić i zdjąć z niego delikatnie papier. 

Pieczarki pokroić, przyprawić i przesmażyć na niewielkiej ilości oleju (tak, aby nadmiar wody odparował). Mięso podzielić na niezbyt grube (ok 1 cm grubości) kotleciki, delikatnie rozbić tłuczkiem i przyprawić.

Na upieczony "omlet" serowy wyłożyć surowe, przyprawione mięso. Powinno zajmować całą powierzchnię - dobrze jest jednak zostawić ok. 3 cm wolnego miejsca od krawędzi "omletu". Na mięso wyłożyć pieczarki, a na pieczarki, przez całą długość rolady poukładać kilka słupków czerwonej papryki.

Roladę ostrożnie, ściśle zwijamy, następnie owijamy ją w folię aluminiową. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy ok. 45 min. Po wyjęciu z piekarnika chwilę pozostawiamy w folii, aby rolada wchłonęła "soki", następnie odwijamy, kroimy w plastry i podajemy na ciepło.

*Liście suszonej kolendry są dostępne w sklepie Skworcu


środa, 25 lutego 2015

Chleb bezglutenowy na zakwasie ryżowym

Przepis pochodzi z książki "Jedz pysznie bez pszenicy" (podaję z moimi zmianami). Chlebek przypomina w smaku chleb żytni na zakwasie. Robi się go bardzo łatwo - wystarczy wymieszać wszystkie składniki dodając odpowiednią ilość płynu. Nie jestem na diecie bezglutenowej, ale będę go piekła od czasu do czasu. Ładnie wygląda jego upieczony, dziurawy spód ;)


Składniki:
  • 1/2 szklanki mąki gryczanej
  • 1/2 szklanki mąki jaglanej (można dać tylko 1/4 szklanki mąki jaglanej i 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej - chleb ma wtedy przyjemną strukturę)
  • 1/2 szklanki mąki ryżowej
  • 1/3 - 1 szklanki kwasu z domowej kiszonej kapusty lub ogórków (ja dałam serwatkę, ale można też zastąpić wodą)*
  • 1 łyżka nasion chia 
  • 4 - 5 łyżek aktywnego zakwasu ryżowego (można zastąpić zakwasem gryczanym)
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 1 łyżeczka soli himalajskiej
  • 1 łyżka czosnku niedźwiedziego lub innych ziół (użyłam mieszanki Caffe de Paris)
  • 2  łyżki ziaren do posypania (użyłam sezamu)
*ilość płynu zależy od gęstości zakwasu i otrzymanego ciasta

Ciasto najlepiej zrobić wieczorem. Wszystkie składniki sypkie umieścić w misce (mąkę jaglaną i ziemniaczaną można przesiać) i wymieszać. Dodać olej, zakwas i mieszając dodawać płyn. Wody/kwasu/serwatki należy użyć tyle, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Ciasto przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia (użyłam silikonowej foremki). Przykryć woreczkiem lub folią spożywczą i zostawić na noc. Rano posypać ulubionymi ziarnami i odstawić pod przykryciem jeszcze na godzinę. Po tym czasie wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp 190 stopni ok. 45 minut. Kroić po ostygnięciu.

Mąkę z kaszy jaglanej, mąkę ryżową, nasiona chia i zioła Caffe de Paris można kupić w sklepie internetowym Skworcu.



Kanapeczki na polencie z fasolką i kurczakiem

Małe, zgrabne i niecodzienne :) Z podanej ilości składników wyjdzie ich sporo - wystarczająco, żeby poczęstować gości :)


Polenta:
  • 1 szklanka kaszki kukurydzianej
  • 2 szklanki wody
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
  • 1/4 łyżeczki słodkiej papryki (lub inne, ulubione przyprawy).

Kaszkę przesypać do miseczki, dodać 1/2 szklanki wody i wymieszać. Pozostałą wodę zagotować. Dodać do niej sól, przyprawy oraz kaszkę. Mieszać cały czas aż do zagotowania. Następnie zmniejszyć gaz i nadal mieszając gotować ( bez przykrywki) ok 15 min lub zgodnie z zaleceniami, podanymi na opakowaniu. Ugotowaną, gorącą kaszkę przełożyć do kwadratowej foremki i wyrównać powierzchnię, tak aby powstała spójna warstwa (ok. 1-2 cm grubości). Można również wyłożyć kaszkę na folię spożywczą, przy jej pomocy uformować wałeczek o dowolnej średnicy i pozostawić go owiniętego w folii. Pozostawić do całkowitego wystudzenia.

Fasola:
  • puszka czerwonej fasoli
  • 1 mała cebula
  • pęczek dymki
  • pieprz i sól do smaku
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • 2 łyżki dobrego oleju
  • 1 i 1/2 łyżeczki musztardy*
*użyłam musztardy Kieleckiej

Fasolkę odsączyć z zalewy, opłukać czystą wodą, przełożyć do miski. Cebulę i dymkę drobno posiekać, dodać do fasoli. W osobnej miseczce wymieszać olej, musztardę, sok z cytryny i przyprawy. Tak otrzymany sos wymieszać z fasolą i odstawić na min. 1 godzinę.

Dodatkowo:
  • ugotowana lub upieczona w całości pierś z kurczaka pokrojona na plasterki
  • majonez i musztarda do dekoracji**
  • olej do podpieczenia polenty
**użyłam musztardy Kieleckiej i majonezu Kieleckiego

Zimną polentę pokroić - jeśli wyłożyliśmy ją do kwadratowej foremki, to na kwadraty, a jeśli formowaliśmy walec, to na plastry o ok. 1-1,5 cm grubości. Każdy plaster posmarować z dwóch stron odrobiną oleju i podpiec na suchej patelni.

Na każdy kawałek podpieczonej polenty nakładamy porcję fasolki. Na fasolkę kładziemy plasterek upieczonej piersi z kurczaka i dekorujemy majonezem i musztardą.

 

wtorek, 24 lutego 2015

Zakwas z mąki ryżowej

Przepis pochodzi z książki "Jedz pysznie bez pszenicy". Podaję go z moimi zmianami. Byłam bardzo ciekawa, czy będę w stanie "wyhodować" taki zakwas :) Udało się i z powodzeniem upiekłam już na nim dwa bezglutenowe chleby. Postaram się wkrótce podać przepisy.



Dzień 1: Do wyparzonego litrowego słoika należy wsypać 1/2 szklanki mąki ryżowej*, dodać  1 łyżeczkę soku z  cytryny, 1 łyżeczkę cukru trzcinowego i 1/2 szklanki wody. Wymieszać. Przykryć (ja nie zakrywałam go szczelnie, jedynie nakryłam ręcznikiem papierowym i "przymocowałam" go do słoika gumką recepturką) i odstawić w stosunkowo ciepłe miejsce bez przeciągów (u mnie stał na szafce niedaleko kaloryfera).

Dzień 2: Do słoika ponownie dodać 1/2 szklanki mąki ryżowej i 1/2 szklanki wody. Wymieszać, nakryć i odstawić.

Dzień 3: Do słoika ponownie dodać 1/2 szklanki mąki ryżowej i 1/2 szklanki wody. Wymieszać, nakryć i odstawić. Zakwas może się rozwarstwiać.

Dzień 4: Do słoika ponownie dodać 1/2 szklanki mąki ryżowej i 1/2 szklanki wody (ja jednak na tym etapie dodałam już jedynie 1/3 szklanki mąki ryżowej i 1/4 szklanki wody). Wymieszać, nakryć i odstawić. Zakwas powinien już zacząć charakterystycznie pachnieć. Pojawią się też bąbelki.

Dzień 5: Do słoika ponownie dodać pół szklanki mąki ryżowej i pół szklanki wody (ja dałam tylko 1/3 szklanki mąki ryżowej i 1/3 szklanki wody - tym razem kierowałam się tym, co przeczytałam w innych źródłach i zastąpiłam zwykłą wodę wodą gazowaną). Wymieszać, nakryć (tym razem nakryłam nieco bardziej szczelnie - kawałkiem folii aluminiowej) i odstawić. Po kilku godzinach zakwas będzie gotowy do użycia - podniesie się i będzie bąbelkować.

Przechowywanie: Zakwas ryżowy można przechowywać w lodówce i systematycznie dokarmiać (co najmniej raz na tydzień wyjąć z lodówki, dodać 1/3 szklanki mąki ryżowej i 1/3 szklanki wody, przykryć, odstawić na kilka godzin, aby się ożywił i ponownie umieścić w lodówce). Przed użyciem należy dokarmiać przez 2 dni.

*użyłam mąki ryżowej ze sklepu Skworcu

poniedziałek, 23 lutego 2015

Książka "Jedz pysznie bez pszenicy"

Ostatnio głośno zrobiło się o diecie bezglutenowej. Muszą ją stosować osoby chore na celiakię, z alergią lub nadwrażliwością na gluten, ale coraz częściej ze względów zdrowotnych wybierana jest również przez osoby, które nie cierpią na te schorzenia. Ten temat mnie zaciekawił i już od jakiegoś czasu rozglądałam się za książką, która by go poruszała. Pośród wielu tytułów zainteresowała mnie pozycja, która miała swoją premierę w lutym tego roku. Obejrzałam, przeczytałam, przemyślałam i dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi wrażeniami na jej temat.

Książka Magdaleny Makarowskiej "Jedz pysznie bez pszenicy" (Wydawnictwo Feeria) przyciąga wzrok okładką ze zdjęciem apetycznych amarantusowych batoników. Pierwszy rozdział, "Dieta bez glutenu - czy stosowanie diety bezglutenowej ma sens?", w zwięzły sposób podaje informacje na temat tego sposobu żywienia. Autorka zwraca tu także uwagę, jak wiele niekorzystnych dla zdrowia substancji znajduje się w gotowych, dostępnych w sklepach produktach bezglutenowych. Osoby, które muszą bądź chcą przestrzegać tej diety zostały zachęcone, aby samodzielnie przygotowywać żywność. Druga część książki, zawierająca mnóstwo interesujących przepisów, udowadnia, że wcale nie jest to trudne.


Inną ciekawą informacją, którą znalazłam w tym rozdziale, jest przytoczony przez autorkę przykład dotyczący pieczywa pszennego - polepszacze do ciasta, używane do wyrobu chleba, często mają w swoim składzie L-cysteinę, którą pozyskuje się z sierści trzody chlewnej... Poszukując w internecie czegoś więcej na ten temat, znalazłam jeszcze bardziej zaskakujące, wręcz zatrważające dane, co ostatecznie przekonało mnie, że pieczenie chleba w domu to najlepszy wybór ;)

Rozdział drugi podpowiada czym można zamienić pszenicę. Znajdziemy tu opis zbóż zawierających gluten i tych wolnych od glutenu, z bardzo dokładnym opisem składników odżywczych, które zawierają. Przytoczę tylko jeden fakt dotyczący mąki, niezbędnej do przyrządzenia puszystych biszkoptów i pulchnych, białych bułeczek:

"Najpopularniejszy typ mąki pszennej 450 to tylko 450 gramów składników mineralnych, witamin, błonnika, okryw nasiennych w aż 100 kilogramach mąki! Jest to więc produkt typu fast food, pozbawiony wartości odżywczych. Chociaż na rynku są mąki razowe (typ 2000) lub graham (typ 1850), bardzo trudno znaleźć wypieki z takiej mąki."




Nie oznacza to jednak, że zboża zawierające gluten nie są wartościowe. Np. kasza jęczmienna zawiera sporo witaminy K, owies (teoretycznie bezglutenowy, ale często zanieczyszczany glutenem w procesie obróbki) jest źródłem witaminy E, a orkisz jest bogaty w błonnik, witaminy, żelazo, wapń, cynk i potas. Osoby, które chorują na celiakię, muszą je oczywiście całkowicie wyeliminować ze swojej diety, jednak osoby zdrowe mogą, zgodnie ze słowami autorki, raz na jakiś czas zjeść domowy chleb z razowej mąki orkiszowej czy żytni chleb na zakwasie, spożywać kaszę jęczmienną oraz płatki i otręby owsiane.

Opis produktów żywnościowych pozbawionych glutenu uświadomił mi natomiast, że wiele z nich jest mało popularnych i niedocenianych (np. quinoa, amarantus, chia, czy ostropest) i częstsze wykorzystywanie ich w kuchni nie tylko dobrze wpłynie na zdrowie, ale też urozmaici naszą dietę. 

Kolejny rozdział dotyczy cennych dla zdrowia napojów - począwszy od naparów ziołowych, a skończywszy na sokach. Rozdział czwarty natomiast poświęcony jest nabiałowi - krótko omawia kontrowersje na ten temat, podaje "10 przykazań, aby mieć zdrowe kości", wskazuje na alternatywy dla nabiału i podpowiada, jak przyrządzić mleko roślinne w domu. Jeden z przepisów wypróbowałam i kilka dni temu na blogu mogliście zobaczyć, jak udało mi się zrobić mleko jaglane :) Przydatne informacje zawarte są także w części "Czym zdrowo słodzić i jakiej soli używać?". Znajdziemy tu np. propozycje przykładowych mieszanek przypraw do samodzielnego wykonania. 

Szczerze przyznam, że nie mogłam oderwać się od dwóch kolejnych rozdziałów, które zawierają przepisy na pieczywo bezglutenowe oraz domowe wędliny. Pod wpływem tego, co przeczytałam zrobiłam zakwas z mąki ryżowej i upiekłam na im chleb jaglany. Wykorzystałam też bardzo prosty przepis na Pieczoną szynkę na kanapki.


Druga połowa książki zawiera plan ośmiotygodniowej diety bezglutenowej, mającej na celu redukcję wagi. Jasno i wyraźnie pokazano tu jakie produkty są niewskazane, jakie są zasady komponowania posiłków oraz jak radzić sobie z potencjalnymi dolegliwościami, które mogą wyniknąć w trakcie jej stosowania (np. z apetytem na słodycze). Dalej znajdziemy konkretne przepisy podzielone na dni diety, obejmujące pomysły na wszystkie posiłki w danym dniu. Oprócz tego podano też listy zakupów na poszczególne tygodnie, co z pewnością będzie dużym ułatwieniem dla osób pragnących wdrożyć ten jadłospis. 


Zawarte tutaj przepisy są zilustrowane pięknymi zdjęciami, które sprawiają, że cała dieta wygląda bardzo atrakcyjnie. Trudno opanować chęć przygotowania Sałatki z pieczonych pomidorów z mozzarellą, Kotlecików wołowych z fetą i oliwkami, Placuszków jaglanych z gruszką i miodem, czy Ciasteczek gryczano-jaglanych z owocami goji i śliwką. Nawet osoby, które nie zamierzają zastosować się do diety, znajdą tutaj mnóstwo inspiracji. Ułatwieniem w wyszukiwaniu przepisów jest Indeks potraw na końcu książki.


Ponieważ mam nawyk czytania etykiet produktów spożywczych przed ich zakupem, bardzo zainteresował mnie ostatni rozdział: "Niechciane dodatki - substancje dodawane do produktów słabej jakości". Opisano tu dodatki do żywności (barwniki, konserwanty, emulgatory itp.) oraz przedstawiono ich wpływ na organizm człowieka.

Jak widać książka Magdaleny Markowskiej udowadnia, że można jeść pysznie bez pszenicy. Pokazała mi, że chleb bez mąki pszennej jest smaczny, a ciasteczka mogą być zdrowe. Zawarte w niej wiadomości podniosły też moją świadomość na temat właściwości różnych produktów żywnościowych. 

"Jedz pysznie bez pszenicy" z pewnością jest cennym źródłem inspiracji i przepisów dla osób, które muszą stosować dietę bezglutenową. Ale myślę, że będzie również skarbnicą rzetelnych informacji dla tych, którzy chcą zdrowo się odżywiać, planują zrzucić zbędne kilogramy lub zastanawiają się nad przejściem na dietę bez glutenu. 

http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/jedz-pysznie-bez-pszenicy

czwartek, 19 lutego 2015

Koktajl bananowy ze spiruliną

Spirulina (sproszkowane algi) ma sporo witamin i minerałów i korzystnie wpływa na organizm. Niestety, ma też dość specyficzny zapach i smak, co sprawia, że bardzo trudno mi się do niej przekonać... W poniższym koktajlu, prawdopodobnie dzięki obecności banana, jest trochę bardziej zjadliwa :) Zdjęcia niezbyt urodziwe, bo robione o poranku ;)



Składniki:
  • 250 ml mleka jaglanego (można zastąpić zwykłym mlekiem)
  • 1 dojrzały banan
  • 1 płaska łyżeczka spiruliny (użyłam spiruliny ze sklepu Skworcu)
  • 1 łyżeczka płynnego miodu

Wszystkie składniki umieścić w blenderze kielichowym i zmiksować na gładką masę.


środa, 18 lutego 2015

Ciasteczka nadziewane masłem orzechowym

Pyszne, kruche ciasteczka, będą smakować każdemu, kto lubi masło orzechowe. Nie polecałabym jednak ich produkcji niecierpliwcom, bo lepienie ich to żmudna praca :) Ciasto podczas formowania nie jest wystarczająco elastyczne i pęka. Najlepiej formować je wilgotnymi dłońmi. Ciasteczka powstały w oparciu o przepis z bloga Kuchnia Wegetariańska.

 


Składniki:
  • 200 g mąki pszennej
  • 35 g kakao (u mnie kakao naturalne ze sklepu Skworcu)
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 100 g miękkiego masła
  • 185 g cukru (najlepiej pół na pół białego z trzcinowym)
  • 60 g masła orzechowego (u mnie masło orzechowe ze sklepu Skworcu)
  • 1 jajko
  • 1 łyżka mleka lub wody
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Na nadzienie:
  • 1/2 szklanki masła orzechowego (ja dałam 145 g, ale sporo go zostało)
  • 2-3 łyżki cukru pudru

Mąkę przesiać, połączyć z kakao, solą oraz sodą. W misce utrzeć masło z cukrem, dodać masło orzechowe (60 g) i ponownie dokładnie zmiksować. Dodać jajko, łyżkę mleka lub wody, zmiksować. Dodać sypkie składniki i chwilę ucierać mikserem. Następnie zagnieść ciasto rękami lub wymieszać przy pomocy łyżki.

W osobnym małym naczyniu zmiksować ok. 1/2 szklanki masła orzechowego z cukrem pudrem (cukier najlepiej dodawać stopniowo i próbować masę, aby nie była za słodka).

Ciemne ciasto podzielić na równe, dość spore kulki (kulka po spłaszczeniu powinna mieć ok. 3 cm średnicy). Każdą kulkę spłaszczać i nakładać na nią łyżeczką masę z masła orzechowego. Zwilżonymi rękami zlepiać brzegi ciasta i formować kulkę, następnie delikatnie ją spłaszczyć. Nadzienie lubi wychodzić, ale nawet jeśli tak się stanie, to ciasteczka się udadzą (masło orzechowe w czasie pieczenia zastygnie). Ciasteczka układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. 

Ciasteczka posypać cukrem, wstawić do nagrzanego piekarnika (180 stopni) i piec ok. 13-15 min.

 
 

wtorek, 17 lutego 2015

Zainspiruj się kaszą! II edycja - podsumowanie akcji

Przedstawiam zbiór pysznych i inspirujących przepisów z wykorzystaniem różnych rodzajów kasz! Podsumowanie akcji 'Zainspiruj się kaszą! II' jest baaardzo spóźnione, za co przepraszam... Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję i mam nadzieję, że wspólnie jeszcze nie jeden raz damy się zainspirować kaszą! Jesteście chętni na kolejną edycję akcji?



Kotlety z kaszy gryczanej i grochu
Kotlety z kaszy gryczanej i grochu
Pszenne bułki z kaszą gryczaną
Pszenne bułki z kaszą gryczaną
Quinoa z kurczakiem i warzywami
Quinoa z kurczakiem i warzywami
Bułki z kaszą jaglaną
Bułki z kaszą jaglaną
Zupa z ciecierzycą, pęczakiem i mozzarellą
Zupa z ciecierzycą, pęczakiem i mozzarellą
Chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie z kaszą jęczmienną
Chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie z kaszą jęczmienną
Cynamonowa kasza jaglana z jabłkiem i żurawiną
Cynamonowa kasza jaglana z jabłkiem i żurawiną
Krem z kaszy bulgur
Krem z kaszy bulgur
Kasza orkiszowa, jabłuszko i cytrynka
Kasza orkiszowa, jabłuszko i cytrynka
Dynia, pomarańcza - pudding
Dynia, pomarańcza - pudding
Kakaowa komosa
Kakaowa komosa
Kokosowe i migdałowe smaki
Kokosowe i migdałowe smaki
Jabłkowy krem z kaszy gryczanej
Jabłkowy krem z kaszy gryczanej
Potrawka meksykańska z kaszą jaglaną i indykiem
Potrawka meksykańska z kaszą jaglaną i indykiem
Jaglanka bananowa z żurawiną i migdałami (bez glutenu, bez mleka)
Jaglanka bananowa z żurawiną i migdałami (bez glutenu, bez mleka)
Kasza gryczana z brokułem
Kasza gryczana z brokułem
Kokosowa jaglanka z bakaliami (bez mleka)
Kokosowa jaglanka z bakaliami (bez mleka)
Bananowa jaglanka
Bananowa jaglanka
Waniliowa jaglanka z makiem i świeżymi truskawkami
Waniliowa jaglanka z makiem i świeżymi truskawkami
Jaglana serowa szarlotka w miseczce
Jaglana serowa szarlotka w miseczce
Daktylowa kasza jęczmienna z prażonym jabłkiem, jogurtem, orzechami i cynamonem
Daktylowa kasza jęczmienna z prażonym jabłkiem, jogurtem, orzechami i cynamonem
Smażony łosoś z kaszą jęczmienną i sałatą
Smażony łosoś z kaszą jęczmienną i sałatą
Szaszłyki z kurczaka i ananasa z kaszą jęczmienną
Szaszłyki z kurczaka i ananasa z kaszą jęczmienną
Cukinie nadziewane kaszą gryczaną z pieczarkami i natką pietruszki
Cukinie nadziewane kaszą gryczaną z pieczarkami i natką pietruszki
Naleśniki razowe z kaszą gryczaną i serowym sosem
Naleśniki razowe z kaszą gryczaną i serowym sosem
Bulgur z pomarańczą
Bulgur z pomarańczą
Suflet z kaszy gryczanej i bulguru
Suflet z kaszy gryczanej i bulguru
Sałatka z bulgurem
Sałatka z bulgurem
Bulgur na słodko
Bulgur na słodko
Mus czekoladowy z kaszy gryczanej
Mus czekoladowy z kaszy gryczanej
Pieczone owoce z kaszą jaglaną
Pieczone owoce z kaszą jaglaną
Naleśniki z kaszą jaglaną i pestkami
Naleśniki z kaszą jaglaną i pestkami
Babka z kaszy kuskus (bez pieczenia)
Babka z kaszy kuskus (bez pieczenia)
Turecki Bulgursalat
Turecki Bulgursalat
Majonez wegański
Majonez wegański
Jęczmienna szarlotka ♡
Jęczmienna szarlotka ♡
Kokosowo, budyniowo, jaglano ♡
Kokosowo, budyniowo, jaglano ♡
Jaglanka jak ciasteczko ♡
Jaglanka jak ciasteczko ♡
Chleb jaglany mleczny
Chleb jaglany mleczny
Tang Zhong i kasza gryczana
Tang Zhong i kasza gryczana
Tang Zhong i kuskus
Tang Zhong i kuskus
Kotlety z prosa, bezglutenowe
Kotlety z prosa, bezglutenowe

"Risotto" z komosy ryżowej
Pralinki z kaszy jaglanej
Pralinki z kaszy jaglanej
Paprykarz wegetariański z kaszą jaglaną
Paprykarz wegetariański z kaszą jaglaną
Kasza gryczana z pieczarkami,twarogiem w naleśnikach
Kasza gryczana z pieczarkami,twarogiem w naleśnikach
Kasza jaglana z gulaszem
Kasza jaglana z gulaszem
Pyszny pęczak z karmelizowanym czerwonym burakiem
Pyszny pęczak z karmelizowanym czerwonym burakiem
Smażony pęczak z miodem gryczanym i czosnkiem
Smażony pęczak z miodem gryczanym i czosnkiem
Krupnik pomidorowy
Krupnik pomidorowy
Zapiekanka warzywna z pęczakiem
Zapiekanka warzywna z pęczakiem
Pierogi z kaszą gryczaną i serem
Pierogi z kaszą gryczaną i serem
Śniadanie mistrzów #3 - Kasza gryczana!
Śniadanie mistrzów #3 - Kasza gryczana!
Gołąbki z kaszą gryczaną i warzywami
Gołąbki z kaszą gryczaną i warzywami
Sałatowy misz-masz
Sałatowy misz-masz
Kotleciki jaglane z mięsem podawane z fasolowym sosem pomidorowym
Kotleciki jaglane z mięsem podawane z fasolowym sosem pomidorowym
CIASTECZKA KROJONE bez glutenu
CIASTECZKA KROJONE bez glutenu
Kasza gryczana z warzywami
Kasza gryczana z warzywami
Sałatka z kaszy gryczanej
Sałatka z kaszy gryczanej
Danie paprykowe a’la risotto z pęczakiem
Danie paprykowe a’la risotto z pęczakiem
Zapiekanka z kaszy gryczanej i twarogu. Pyszna i lekka.
Zapiekanka z kaszy gryczanej i twarogu. Pyszna i lekka.
Kasza gryczana z kurczakiem i fetą
Kasza gryczana z kurczakiem i fetą
Quinoa na śniadanie
Quinoa na śniadanie
Placki gryczane
Placki gryczane
Muffiny z kaszy jęczmiennej!
Muffiny z kaszy jęczmiennej!
Sałatka z kaszą gryczaną
Sałatka z kaszą gryczaną
Przygotowania do świąt
Przygotowania do świąt
Pasta z kaszy gryczanej i warzyw
Pasta z kaszy gryczanej i warzyw
Gryczotto ze szpinakiem
Gryczotto ze szpinakiem
Kotlety z kaszy gryczanej i twarogu - proste, szybkie i smaczne
Kotlety z kaszy gryczanej i twarogu - proste, szybkie i smaczne
Marokańska sałatka z ciecierzycą i kaszą jaglaną
Marokańska sałatka z ciecierzycą i kaszą jaglaną
Imprezowa sałatka z kaszą gryczaną i boczkiem
Imprezowa sałatka z kaszą gryczaną i boczkiem
Kotlety jaglane z pieczarkami
Kotlety jaglane z pieczarkami
Kasza jęczmienna z soczewicą SYS- obiad
Kasza jęczmienna z soczewicą SYS- obiad
Zdrowa sałatka z kaszą gryczaną i brokułem
Zdrowa sałatka z kaszą gryczaną i brokułem
Walentynki z afrodyzjakiem w tle. Figi.
Walentynki z afrodyzjakiem w tle. Figi.
Kasza jaglana z karmelizowaną marchwią i kurczakiem z zupy - potrawka
Kasza jaglana z karmelizowaną marchwią i kurczakiem z zupy - potrawka
KOTLETY GRYCZANO - SEROWE...w płatkach owsianych.
KOTLETY GRYCZANO - SEROWE...w płatkach owsianych.
Pieczone ziemniaki nadziewane kaszą gryczaną
Pieczone ziemniaki nadziewane kaszą gryczaną
Gołąbki faszerowane kaszą w słodko-kwaśnym sosie
Gołąbki faszerowane kaszą w słodko-kwaśnym sosie

Kasza gryczana z warzywami
Kasza gryczana z warzywami
Ciasteczka jaglane na mleczku kokosowym
Ciasteczka jaglane na mleczku kokosowym
Kaszotto z trzema rodzajami kasz
Kaszotto z trzema rodzajami kasz
Naleśniki z farszem z kaszy jaglanej, szpinaku i ricotty
Naleśniki z farszem z kaszy jaglanej, szpinaku i ricotty
Kasza gryczana ze szpinakiem i chili
Kasza gryczana ze szpinakiem i chili
Kasza gryczana z kurczakiem i porem
Kasza gryczana z kurczakiem i porem
Kapuśniak z kiszonej kapusty z kaszą pęczak
Kapuśniak z kiszonej kapusty z kaszą pęczak
Pęczak z warzywami
Pęczak z warzywami
Pieczony kurczak nadziewany kaszą na dwa sposoby i różne smaki
Pieczony kurczak nadziewany kaszą na dwa sposoby i różne smaki
Kasza gryczana z sosem koperkowym, kurczakiem i brokułem
Kasza gryczana z sosem koperkowym, kurczakiem i brokułem
Kasza jaglana w sosie z mascarpone, czyli
Kasza jaglana w sosie z mascarpone, czyli
Kasza jaglana po meksykańsku & nominacja do LBA
Kasza jaglana po meksykańsku & nominacja do LBA
Wegetariańskie kaszotto z kaszą jaglaną i pomidorami
Wegetariańskie kaszotto z kaszą jaglaną i pomidorami
Sałatka z awokado i ogórkiem
Sałatka z awokado i ogórkiem

95 przepisów zebranych w akcji Zainspiruj się kaszą! II edycja