15 grudnia obchodzimy na świecie Międzynarodowy Dzień Herbaty. Tego dnia warto zastanowić się nad tym, jaką rolę w naszym życiu odgrywa ten napój. Dzięki badaniu przeprowadzonemu przez TET True English Tea możemy dowiedzieć się, że dla wielu Polaków picie herbaty to stały, rytualny wręcz element dnia. I jak na rytuał przystało ma dużo wspólnych cech, jednak każdy celebruje go trochę po swojemu.
Co z tą historią?
Picie herbaty to w dzisiejszych czasach bardzo popularny zwyczaj, szczególnie w naszym kraju. Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że początki kształtowania się tego zwyczaju w Polsce nie wyglądały optymistycznie. Już Ignacy Krasicki pisał, że herbata to „trunek mdlący”, jednocześnie żartobliwie zwracając uwagę na spore znaczenie napojów wysokoprocentowych w codziennym życiu polskiej szlachty. Herbatę nauczyli pić nas dopiero Rosjanie w czasie zaborów, kiedy przestała ona funkcjonować jako trunek wyłącznie elitarny.
Rytuał codzienności
Można śmiało stwierdzić, że herbata stanowi istotny element życia Polaków. Aż 83% badanych Polaków odpowiedziało, że pije herbatę codziennie. Natomiast jeśli chodzi o miejsce, to aż 80% ankietowanych pije ją zazwyczaj we własnym domu. Poza regularnością na uwagę zasługuje również pora dnia, w której herbata przez Polaków jest pita najczęściej: 36% badanych parzy ją po południu, 21% wieczorem, a 32% rozpoczyna herbatą swój dzień.
Jak to robimy?
Często zdarza się, że herbaty chciałoby się więcej, niż pomieści standardowy kubek. Wyniki badania przeprowadzonego przez TET True English Tea wskazują, że najwięcej ankietowanych preferuje pić herbatę z dużego kubka (38%). Dopiero na drugim miejscu plasuje się zwykły kubek (33%) i na trzecim filiżanka (21%). Wyniki pokazują, że w dzisiejszych czasach lubimy pić dużo za jednym razem. Dlatego w chłodne, zimowe wieczory warto zaopatrzyć się nie tylko w ulubioną herbatę, ale i odpowiednie dla nas naczynie. Postęp technologiczny nieubłaganie prze do przodu, a wraz z nim zmieniają się zwyczaje. Jednak w grupie mężczyzn zauważyliśmy, że część z nich zachowała przyzwyczajenia z przeszłości. Pamiętacie herbatę u babci, podawaną zawsze w szklance z wiklinowym uchwytem, co by się nie poparzyć? 10% badanych mężczyzn wciąż preferuje delektowanie się napojem ze szklanki, może właśnie w hołdzie rodzinnym tradycjom?
Razem czy osobno?
Wartość herbaty jako napoju rodzinnego potwierdza nasze badanie. Najwięcej, bo aż 35% osób odpowiedziało, że najczęściej pije ją właśnie w towarzystwie rodziny. Na drugim miejscu z wynikiem 25% znalazły się osoby, które najczęściej piją herbatę sami. Świadczyć może to o tym, że herbata jest również doskonałym towarzyszem ciszy, spokoju i samodzielnej kontemplacji.
Wielka Brytania górą
Okazuje się, że Polacy uwielbiają angielską herbatę - wybierają ten kraj jako ulubiony pod względem miejsca jej pochodzenia (39%). Na drugim miejscu plasują się Indie z wynikiem 23%, a na trzecim Sri Lanka (14%). Jeśli chodzi o ulubiony rodzaj herbaty Polaków, to w tym obszarze również nie eksperymentujemy za mocno, stawiając zdecydowanie na klasykę – czarną herbatę, za którą opowiedziało się 53% badanych. Wciąż rozwijający się trend zdrowego trybu życia i używania coraz mniej cukru jest widoczny w zebranych wynikach. Polacy lubią pić najbardziej herbatę bez dodatków (23%), ewentualnie z cytryną (22%). A jeśli już słodzimy, to naturalnie. Miodu do herbaty używa 18% badanych.
Podsumowując badanie można wysnuć ogólny wniosek, że statystyczny Polak spożywa najczęściej czarną angielską herbatę, delektując się nią codziennie w domu w gronie rodziny, pijąc ją bez dodatków z dużego kubka.
Badanie pokazuje, że zdecydowanie możemy nazwać się krajem tradycji w takim obszarze jak picie herbaty. Nie jesteśmy jednak zamknięci na nowe nurty i inspiracje i od czasu do czasu próbujemy wzbogacać nasze codzienne rytuały.
Badanie opinii przeprowadzono na stronie internetowej TET True English Tea www.tettea.com w 2016 r.
Jestem fanką kawy, ale jak piję herbatę to koniecznie z dużego kubka (mam taki co mieści prawie dwie szklanki) czyli widzę że jak większość.
OdpowiedzUsuńJestem fanką kawy, ale jak piję herbatę to koniecznie z dużego kubka (mam taki co mieści prawie dwie szklanki) czyli widzę że jak większość.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł :)
OdpowiedzUsuńSuper grafika :)
OdpowiedzUsuńDo tej pory nie widziałem takiego :)
OdpowiedzUsuńJestem ogromną fanką kawy. Ostatnio szukam czegoś ciekawego do picia.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem Polacy kochają herbatę :) Do śniadania, do obiadu, a szczególnie przy czytaniu książki w jesienne wieczory!
OdpowiedzUsuńJestem fajnką herbaty. ciekawa publikacja :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam herbatę szczególnie czarną i tak jak mówicie z dużego kubka. W okresie jesienno-zimowym dodaję również do niej cytrynę.
OdpowiedzUsuńPiję ją kilka razy dziennie - w pracy obowiązkowo do kanapki, w domu po obiedzie i czasami też do kolacji. I potwierdzam najlepsza herbata to herbata angielska, jednak gustuję w słabszych wersjach.
Kiedyś chorowałam na anemię i w tym okresie wyczytałam, że herbata wypłukuje z organizmu żelazo... Niestety trudno było mi ją odstawić. Dzięki suplementacji wróciłam do zdrowia. Ale nadal nie wiem czy z tym żelazem to prawda. Co sądzicie?
Przede wszystkim herbata ma dużo przeciwutleniaczy, które zapobiegają procesom starzenia. Warto o tym pamiętać.
OdpowiedzUsuńJakie by badania nie były ja zawsze będę uwielbiać herbatę. Jak dla mnie to najlepszy napój. Na każdą okazję wybieram inny rodzaj :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie nie odchodzi do lamusa. Sama jestem wielką fanką zarówno kawy jak i herbaty. Piję codziennie po kilka filiżanek herbaty oraz przynajmniej jedną filiżankę kawy. Szczegónie w okolicach godziny 10, kiedy spada mi produktywność. Kawa pozwala mi powrócić do działania.
OdpowiedzUsuńZe swojej strony polecam kupic porządny zaparzacz do herbaty. Herbata będzie dzieki temu miała o wiele lepszy aromat. Dostaniecie je na przykład w Bokono.
I kawę i herbatę piję ze smakiem.
OdpowiedzUsuńherbata jest świetna
OdpowiedzUsuń