piątek, 31 lipca 2015

Ubijany chleb orkiszowy

Przepis pochodzi z bloga Stare Gary. Chleb jest smaczny, w 100 % z mąki orkiszowej. Ciasto wykonujemy wieczorem, dzień przed pieczeniem. Problematyczne może być tylko formowanie bochenka (skręcanie dwóch części ciasta w "warkocz"), ale pomoże tu mocniejsze podsypanie ciasta mąką.


Składniki:
Mąki przesiać do miski, drożdże rozpuścić w wodzie i wlać do mąki, dodać sól. Całość ubijać mikserem (mocniejszą końcówką do ubijania piany lub hakiem) do chwili, aż ciasto nie będzie przyklejało się do boków miski.Miskę z ciastem przykryć i wstawić na całą noc do lodówki.Następnego dnia wyjąć ciasto z lodówki na 2-3 przed przystąpieniem do dalszych czynności. Po tym czasie ciasto należy delikatnie wyjąć z miski na oprószoną mąkę stolnicę i podzielić je na dwie równe części. Posypać kawałki mąką i delikatnie skręcić je ze sobą w bochenek na kształt warkocza. Pozostawić do wyrośnięcia.
 
Piekarnik nagrzać do 250 stopni, umieścić w nim naczynie z wodą. Wyrośnięty chleb wstawić do nagrzanego piekarnika i piec z parą - najpierw 5 min w temp. 250 stopni, potem 20-30 min w temp. 210 stopni. Ostudzić na kratce.

Mąka orkiszowa jasna, mąka orkiszowa razowa oraz sól himalajska dostępne są w sklepie Naturalne Zdrowie:


 

środa, 29 lipca 2015

Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie kwas ortofosforowy?

W składzie wielu produktów spożywczych, znajdziemy informację o zawartości kwasu ortofosforowego. Czym jest kwas ortofosforowy i gdzie znajduje swoje zastosowanie?



Cechy charakterystyczne
Kwas ortofosforowy, jeśli jest oczyszczony i nie zawiera żadnych innych domieszek - w warunkach temperatury pokojowej
i standardowej wilgotności ma postać białego, krystalicznego ciała stałego, świetnie rozpuszczalnego w wodzie. Dlatego też nie ma żadnych problemów, aby kwas ten zastosowano jako dodatek do produktów spożywczych, zwłaszcza napojów kolorowych, do których zalicza się popularną Coca-Colę i jej pochodne. Gdyby nie wykorzystanie kwasu ortofosforowego, nasze ulubione napoje gazowane byłyby o wiele za słodkie, przez co na pewno nie chcielibyśmy ich spożywać. Obecność tego kwasu w produktach spożywczych nie jest niczym złym, tym bardziej, że związek ten istnieje w naturze i jest wytwarzany w organizmie człowieka.

Zastosowanie kwasu ortofosforowego
Szerokie zastosowanie kwasu ortofosforowego sprawia, że jest on bardzo popularnym składnikiem w przemyśle spożywczym i nie tylko. Dodawany jest jako regulator kwasowości E 338 do licznych produktów. Wystarczy przeczytać skład, aby dowiedzieć się, czy w danym produkcie wykorzystano kwas ortofosforowy jako regulator kwasowości lub sekwestrant. Stosuje się go do produkcji mleka, serków, surimi, lodów, przetworów mięsnych, gum do żucia, bulionów, zup, sosów i wielu innych produktów.
Można go używać:
  • do oczyszczania soków w cukrownictwie,
  • do wytwarzania wielu środków farmaceutycznych,
  • w stomatologii do produkcji kitów porcelanowych,
  • w lecznictwie i laboratoriach analitycznych jako odczynnik.
Nie należy przy tym zapominać, że kwas ortofosforowy pełni bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Bierze udział w produkcji ATP, tj. związku odpowiedzialnego za gospodarkę energetyczną. Kwas ortofosforowy nie jest więc wyłącznie produktem skomplikowanych reakcji chemicznych, dokonywanych przez wielkie koncerny, ale składnikiem, który krąży po naszym ciele.
Postępując zgodnie z regułą umiaru, spożywanie kwasu ortofosforowego w produktach spożywczych nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Nie należy więc wierzyć ślepo doniesieniom medialnym, które nie mają żadnego poparcia w dowodach naukowych.

wtorek, 28 lipca 2015

Bagietki pszenno-orkiszowe

Smaczne i chrupiące bagietki, najlepsze w dniu pieczenia! Przepis oryginalny: I Love Bake.


Składniki:
 
Najpierw należy zrobić zaczyn: z podanej ilości wody odlać 1/2 szklanki i rozpuścić w niej drożdże. Dodać łyżkę mąki, wymieszać i odstawić na 10 min. Mąki przesiać do miski, dodać sól i wymieszać. Dodać pozostałą wodę i drożdżowy zaczyn.  Wszystkie składniki wymieszać a następnie dokładnie wyrobić na gładkie i elastyczne ciasto (najlepiej wyrabiać przez ok 10 min). Wyrobione ciasto umieścić w misce posmarowanej olejem, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 1,5 godz.

Wyrośnięte ciasto podzielić na trzy części. Z każdej uformować bagietkę. Długość bagietek powinna być dostosowana do długości blaszki, na której będziemy je piec. Bagietki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a którego robimy "rynienki", dzięki którym bagietki zachowają swój kształt podczas wyrastania. Sposób formowania bagietek i papieru można zobaczyć tutaj. Bagietki należy przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na 30 min. Po tym czasie bagietki ponacinać ostrym nożem, delikatnie odgiąć papier do pieczenia tak, aby zlikwidować "rynienki" i włożyć do piekarnika nagrzanego do 250 stopni, w którym wcześniej umieściliśmy blaszkę z wodą (pieczemy "z parą). Piec ok 25 min aż będą rumiane.
 


Do zrobienia bagietek użyłam mąki orkiszowej (typ 700) oraz soli himalajskiej ze sklepu Naturalne Zdrowie.


 

piątek, 10 lipca 2015

Odchudzająca dieta gryczana

Chcesz zdrowo schudnąć, ale nie wiesz jak? W tym artykule poznasz odchudzającą dietę na bazie kaszy gryczanej, która ma bardzo cenne wartości odżywcze dla naszego organizmu i pomoże Ci schudnąć. Zapraszam!


Wybór odpowiedniego sposobu odżywiania nie jest prostym zadaniem. Wszyscy wiemy jaki wpływ na nasz organizm mają dobre składniki odżywcze. Dzięki nim możemy cieszyć się nie tylko unormowaną wagą, ale także nieskazitelną cerą, lśniącymi włosami i mocnymi paznokciami.
Zasady zdrowego stylu życia są proste i chociaż w teorii wszyscy jesteśmy bardzo dobrzy, to w praktyce nie zawsze trzymamy się tych norm. O efektach nie trzeba chyba nikomu mówić, nadwaga prowadząca do otyłości może być groźna dla naszego zdrowia, a wygląd naszej sylwetki może skutecznie psuć nam dobry humor.
Wiele osób sięga po jakieś środki czy tabletki odchudzające typu Calominal, jednak po miesiącu stosowania okazuje się, że efektów brak i straciliśmy tylko czas i pieniądze. Pamiętaj - tego typu specyfiki tylko wspomagają proces odchudzania! Jak zatem poprawić sobie samopoczucie?

Przydałaby się jakaś dobra dieta odchudzająca. W tej kwestii mamy naprawdę bardzo duży wybór i każdy może znaleźć metodę dopasowaną do jego gustu kulinarnego.
Jeśli jednak chcemy liczyć na szybkie efekty i jeżeli nie chcemy tracić zbędnego czasu na gotowanie, to dieta gryczana może być dla nas ciekawą alternatywą. Kasza gryczana dobrze jest wszystkim znana ze swoich właściwości odżywczych.
Składnik ten wykorzystywany jest przez wegetarian, jaroszy, wegan i przez osoby lubiące mięsne potrawy. Jest to dobry dodatek do ryb, sosów, warzyw i mięs. Co jednak będzie się działo z naszym organizmem jeżeli będziemy przez jakiś czas jedli tylko kaszę gryczaną?
Oczywiście w ten sposób uda nam się zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jak już wiemy dieta gryczana składa się z kaszy.

Zasady diety

Cała metoda w zależności od potrzeb może trwać tydzień lub dwa tygodnie. Ten skromny sposób odżywiania nie powinien być przedłużany. Nasze ciało do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu innych witamin i mikroelementów. Dieta polega na wyeliminowaniu wszystkich produktów. Przez dwa tygodnie jemy tylko kaszę gryczaną.
Możemy sobie pozwolić jeszcze na wypijanie do jednego litra dziennie chudej maślanki lub naturalnego jogurtu, do tego dochodzi jeszcze nieograniczona ilość wody.

Metoda umożliwia schudnięcie nawet do siedmiu kilogramów. Kasza gryczana nie powinna być gotowana tylko namaczana w wodzie. Dzięki temu nie traci składników odżywczych. Dieta ta polecana jest dla osób dorosłych i zdrowych.

wtorek, 7 lipca 2015

Orzechowo-kokosowe ciasteczka z kaszy jaglanej

Przepis wypróbowałam specjalnie na kończącą się już akcję "Zainspiruj się kaszą!". Ciasteczka są pyszne, lekko chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Przepis pochodzi z bloga Niebo na talerzu, gdzie można znaleźć wiele ciekawych pomysłów na ciekawe zastosowanie kaszy jaglanej.



  • 3/4 szkl. kaszy jaglanej KUPIEC
  • trzy łyżki mleka
  • 1/2 szkl. mąki pszennej lub ryżowej
  • 1/3 kostki miękkiego masła
  • 2 jajka
  • nieco więcej niż 1/2 szklanki cukru
  • 60 g zmielonych orzechów włoskich
  • 30-40 g wiórek kokosowych

Kaszę jaglaną wsypać na rozgrzaną, suchą patelnię i mieszając prażyć przez chwilę. Przesypać na sitko i dokładnie wypłukać (aby pozbawić ją goryczki). Przełożyć ją do garnka i zalać wrzątkiem (tak, aby woda była ok. 2 cm nad powierzchnią kaszy). Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok 15 min, do miękkości. Ugotowaną kaszę zblendować z mlekiem na krem. Ostudzić. Do masy jaglanej dodać jajka i zmiksować. Następnie dodać pozostałe składniki i zmiksować do otrzymania jednolitej masy. Gdyby ciasto okazało się za rzadkie, należy dodać trochę mąki. Porcje ciasta wykładać łyżeczką na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (ja formowałam w rękach z ciasta kulki wielkości orzecha włoskiego).  Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni i piec przez ok. 10-15 min, na złoty kolor.




Zainspiruj się kaszą! III edycja

Drukuj

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...